Wskaźnik PMI dla Polski w VIII na poziomie 48,8 pkt.

Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu wzrósł do 48,8 pkt. wobec 47,4 pkt. w lipcu i wobec prognozy 47,6 pkt. - podała firma Markit, obliczająca PMI.

"W sierpniu wskaźnik PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50,0 dziesiąty miesiąc z rzędu, sygnalizując przedłużającą się tendencję spadkową w polskim sektorze przemysłowym. Mimo to indeks wzrósł z lipcowego poziomu 47,4 (najniższego od 75 miesięcy) do 48,8, odnotowując najwyższą wartość od trzech miesięcy i tym samym wskazując na spowolnienie ogólnego tempa spadku" - napisano.

Markit podaje, że trzy z pięciu subindeksów - produkcja, nowe zamówienia oraz zatrudnienie - przyczyniły się do wzrostu m/m głównego wskaźnika, a dwa pozostałe - czas dostaw i zapasy pozycji zakupionych - zarejestrowały neutralne wyniki.

Reklama

"Ogólne tempo, w jakim pogarszała się koniunktora w przemyśle zwolniło, odzwierciedlając wolniejszy spadek produkcji, nowych zamówień oraz zatrudnienia. Mimo to poziom zaległości produkcyjnych wciąż gwałtownie spadał, a prognozy przedsiębiorców odnośnie nadchodzących 12 miesięcy były najsłabsze od wielu lat" - napisano.

- - - - - -

Dane PMI potwierdzają łagodne hamowanie koniunktury, PKB w całym '19 ok. 4,5 proc.

- Poniedziałkowe dane PMI potwierdzają łagodne hamowanie polskiej gospodarki i wspierają prognozy całorocznego wzrostu PKB w okolicach 4,5 proc. - oceniają ekonomiści.

"Optymizm polskich przedsiębiorców z sektora przemysłowego pozostaje wyraźnie słaby, przy prognozach odnośnie nadchodzących 12 miesięcy kształtujących się na najniższych poziomach od wielu lat. (...) Dane PMI sugerują kontynuację pogarszania się koniunktury w polskim przemyśle, aczkolwiek nadal w bardzo umiarkowanym tempie. W 2019 r. spodziewamy się wzrostu PKB w okolicach 4,5 proc." - napisali ekonomiści Banku Pekao.

"Publikacja wskaźnika kończy sezon odczytów koniunktury za sierpień. Obraz koniunktury wyłaniający się z danych +miękkich+ potwierdza kontynuację dotychczasowych tendencji. W III kw. 2019 r. nadal mamy do czynienia z relatywnie wysokim tempem wzrostu PKB, a w bilansie ryzyk ciągle przeważają ryzyka w dół. Taki obraz wspiera bieżącą, wyczekującą postawę RPP" - uważają ekonomiści PKO BP.

Na obawy firm względem perspektyw na kolejne miesiące wskazali także ekonomiści Credit Agricole.

"Wyraźna poprawa nastrojów będzie trudna, o czym świadczy niski poziom optymizmu biznesowego przedsiębiorstw - oczekiwania wobec poziomu produkcji w kolejnych dwunastu miesiącach nie zmieniły się wobec lipca i są najsłabsze od 79 miesięcy. Tym samym wysoka niepewność co do przyszłej sytuacji firm utrzymuje się, a jest prawdopodobnie związana z wydarzeniami mogącymi prowadzić od dalszego poluzowania globalnych łańcuchów produkcji (m.in. cła, brexit)"

W sierpniu drugi miesiąc z rzędu odnotowano spadek zapasów pozycji kupionych. Ograniczona skłonność przedsiębiorstw do zwiększania poziomu zapasów materiałów może sygnalizować ich obawy dotyczące perspektyw popytu w najbliższych miesiącach. Takie obawy potwierdza również Wskaźnik Oczekiwanej Produkcji, który ukształtował się w sierpniu tylko nieznacznie powyżej lipcowego poziomu (najniższego od października 2012 r.)" - dodali.

Po danych PMI, Credit Agricole wciąż prognozuje wzrost PKB w całym 2019 r. na poziomie 4,4 proc.

- - - - - -

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VIII 43,5 pkt. wobec 43,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 43,6 pkt.

- - - - -

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w VIII 47,0 pkt. wobec 46,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.

Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 47,0 pkt.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »