Wskaźnik PMI dla Polski w VIII na poziomie 51,4 pkt. vs 52,9 pkt. w VII - Markit

Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu na poziomie 51,4 pkt. wobec 52,9 pkt. w lipcu i wobec prognozy 53,1 pkt. - podała w poniedziałek firma badawcza Markit.

"Po uwzględnieniu czynników sezonowych tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od prawie dwóch lat, co było odzwierciedleniem wolniejszego wzrostu produkcji, liczby nowych zamówień oraz zatrudnienia" - napisano w komentarzu.

"Co istotne, tempo spadku liczby nowych zamówień eksportowych było najszybsze od lipca 2014 roku. Skurczyła się liczba zaległości produkcyjnych, co spowodowało nagromadzenie się zapasów wyrobów gotowych po raz pierwszy od 19 miesięcy. Presje cenowe pozostały silne, pomimo niewielkiego ich osłabienia, podczas gdy oczekiwania dotyczące produkcji pozostały na stosunkowo niskim poziomie" - dodano.

Reklama

Z badania wynika, że w sierpniu polscy producenci nadal zwiększali zatrudnienie, choć tempo jego wzrostu spadło do najniższego poziomu od 9 miesięcy. Zaległości produkcyjne zmniejszyły się po raz pierwszy od czterech miesięcy, a opóźnienia w dostawach nadal się wydłużały.

- - - - -

Deficyt budżetowy po lipcu wynikał z przyspieszenia wydatków inwestycyjnych - Czerwińska

Pojawienie się deficytu budżetowego po lipcu wynikało głównie z przyspieszenia wydatków inwestycyjnych - powiedziała minister finansów Teresa Czerwińska w poniedziałek w Radiu Zet.

- (...) pojawienie się deficytu (po lipcu - PAP) jest związane z przyspieszeniem wydatków inwestycyjnych.(...) to m.in. wydatki w sektorze obronnym, w samorządach - powiedziała Czerwińska.

Dodała, że przyjęty przez Radę Ministrów projekt budżetu na 2019 r. może ulec niewielkim zmianom w toku konsultacji.

- Prowadzimy konsultacje, uzgodnienia. Pewne ruchy na budżecie są możliwe - powiedziała.

Deficyt budżetowy po lipcu 2018 r. wyniósł 858,7 mln zł. Po czerwcu nadwyżka w budżecie wynosiła 9,5 mld zł.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »