WTO: To dobra wiadomość dla Polski!
Rosja w środę oficjalnie została 156. członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Negocjacje trwały 18 lat. KE wyraziła zadowolenie z przystąpienia Rosji do WTO, i ma nadzieję, że zwiększy to dostęp firm z UE do rosyjskiego rynku.
Komisja Europejska wyliczyła, że obniżenie stawek celnych w Rosji to dla unijnych eksporterów oszczędności rzędu 2,5 mld euro rocznie, a zredukowane stawki celne spowodują wzrost unijnego eksportu do tego kraju o 3,9 mld euro rocznie.
- Cła importowe dla towarów spadną z obecnego średniego poziomu 10 proc. do 7,8 proc. W niektórych ważnych sektorach, jak np. w motoryzacyjnym, cło spadnie znacznie: z 30 do 25 proc. teraz i do 15 proc. po 7 latach od akcesji - podkreśliła KE.
KE ma też nadzieję, że przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) zwiększy transparentność i monitoring polityki gospodarczej trzeciego największego partnera handlowego UE. Taka zmiana ma poprawić "przewidywalność warunków biznesowych" dla inwestorów z Europy.
Stanie się tak jednak tylko, jeśli Rosja będzie przestrzegać zasad WTO. - Ufam, że Rosja spełni międzynarodowe standardy handlowe, do których się zobowiązała - wyraził nadzieję komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht. Podkreślił, że członkostwo w WTO to też duże korzyści dla Rosji. "Pobudzi ono inwestycje i handel, przyspieszy modernizację rosyjskiej gospodarki" - wymienił.
Komisja pytana przez PAP o potencjalne problemy, wymieniła m.in. planowane przez Rosję przepisy, które "wydają się niezgodne ze zobowiązaniami Rosji i które mogą być przeszkodą dla innych członków WTO, którzy spodziewają się korzyści z członkostwa Rosji" - napisano w odpowiedzi dla PAP.
Jako przykład, KE podała przepisy, które mają wejść w życie we wrześniu i będą wymagały uiszczania opłaty za recykling aut przez eksporterów i producentów, z tym, że mogliby jej uniknąć lokalni producenci, zobowiązując się do recyklingu. Zdaniem Komisji, taka opłata będzie dyskryminować importowane auta.
"Inne obszary budzące niepokój, to zakaz importu żywca, który został ustanowiony w marcu br. Rosja zainicjowała też w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy postępowania antydumpingowe dotyczące produktów, na które cło importowe będzie musiało być obniżone w związku z przystąpieniem do WTO" - wskazała KE.
Inną sprawą budzącą dużo emocji na linii UE-Rosja jest tzw. trzeci pakiet energetyczny. Obowiązujące w UE od połowy 2011 r. przepisy liberalizują unijny rynek energii i wymuszają rynkowy dostęp (tzw. dostęp stron trzecich) do infrastruktury przesyłowej. Rosja stanowczo sprzeciwia się udostępnianiu innym dostawcom gazociągów, w które sama inwestowała. Z takiego udostępniania został, przy pewnych warunkach, wyłączony Nord Stream, biegnący z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.
Jak w czasie długich negocjacji Rosja-WTO mówiły PAP unijne źródła, Rosja podnosiła podczas rozmów kwestię unijnego pakietu wskazując, że podkopuje on jej inwestycje w UE, a zasadą WTO jest wzajemność. KE nie obawia się jednak zaskarżenia pakietu przez Rosję i złożenia skargi do WTO; jej zdaniem pakiet "jest obowiązującym unijnym prawem i jest zgodny z zasadami WTO".
UE jest największym inwestorem zagranicznym w Rosji. Wartość unijnych inwestycji sięgała w 2010 r. ok. 120 mld euro. Z kolei rosyjskie inwestycje w UE były warte w 2010 r. 42 mld euro.
W 2011 r. wartość unijnego eksportu do Rosji wyniosła 108,4 mld euro. Wspólnota eksportuje tam najczęściej: samochody i części samochodowe, leki, telefony i traktory. Z kolei import z Rosji obejmuje głównie ropę i gaz - to w sumie aż 154 mld ze 199,5 mld euro w 2011 r.
Wejście Polski do Światowej Organizacji Handlu (WTO) jest korzystne dla polskiej gospodarki, w tym dla eksportu naszej żywności - powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Dodał, że Rosja dla Polski to ważny rynek.
Przypomniał embarga na import owoców, warzyw czy mięsa, jakie Rosja nałożyła kilka lat temu na Polskę. -Uważam, że umowa WTO w takich przypadkach będzie nas chroniła"- zaznaczył.
W ocenie ministra nie nastąpi teraz gwałtowny wzrost obrotów handlowych, bo Rosja wynegocjowała długie okresy przejściowe i redukcja ceł będzie następowała stopniowo.
Jak zauważył, obroty handlowe między Polską a Rosją coraz większe. Rośnie eksport żywności np. jabłek, ale także żywych zwierząt, mięsa i przetworów.
Według danych Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA) w 2011 r. Rosja zwiększyła wartość importu z Polski o przeszło 7 proc., do ponad 805 mln euro, stając się szóstym najważniejszym dla Polski odbiorcą towarów rolno-spożywczych. Najważniejszą pozycją w dostawach do tego kraju były świeże owoce (21 proc. udział w łącznym eksporcie do tego kraju), w tym jabłka oraz wyroby cukiernicze, przetwory z warzyw i owoców oraz sery i twarogi, a także mięso czerwone i podroby. W sumie w ujęciu wartościowym Rosja ma ponad 50-proc. udział w polskim eksporcie żywności na rynki wschodnie.
Od czwartku weszła w życie nowa taryfa celna obniżająca stawki celne na wiele produktów spożywczych. Np. stawki celne w imporcie żywych świń, które wynoszą 40 proc. (minimum 0,5 euro/kg) zostaną zmniejszone do 5 proc. Import świń zarodowych czystej rasy będzie bezcłowy.