Wystartowała ogólnopolska kampania Caritas "Kromka chleba dla sąsiada"
Pod hasłem "Kromka chleba dla sąsiada" wystartowała w tym tygodniu kampania Caritas Polska - . Jej celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na potrzebę dzielenia się, a także na potrzeby seniorów - poinformowało PAP biuro prasowe Caritasu.
Jak podaje Caritas, według danych statystycznych w 2020 r. ponad 25 proc. Polaków będzie miało powyżej 60 lat, a jeśli trend gwałtownie się nie zmieni, to w 2050 r. będzie to 40 proc. populacji. Blisko 45 proc. 60-latków i 90 proc 80-latków deklaruje trudności w pokonywaniu schodów. Ponad dwie trzecie seniorów powyżej 60 lat cierpi na choroby przewlekłe i regularnie odwiedza aptekę. Do tego dochodzą niskie emerytury i samotność. Blisko połowa osób po 75. roku życia to wdowcy, a zaufanie społeczne w Polsce jest jednym z najniższych w Europie. "Kromka chleba dla sąsiada" z jednej strony ma na celu zgromadzenie żywności, która zostanie przekazana osobom starszym, samotnym i potrzebującym, z drugiej zbiórkę środków na pomoc dla nich, z trzeciej zaś uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby i los samotnych osób starszych i uaktywnienie pomocy sąsiedzkiej" -podkreślają organizatorzy kampanii.
Informują jednocześnie, że w prawie 800 sklepach sieci Biedronka, która jest głównym partnerem akcji, wolontariusze Caritasu z 29 diecezji zbierają podstawowe artykuły spożywcze, które trafią do potrzebujących wsparcia seniorów. Natomiast w niedzielę 24 września, na rynkach polskich miast wolontariusze będą dzielili się chlebem z przechodniami na znak swojej stałej troski o los osób potrzebujących. Podobne święta będą odbywały się w parafiach, w których działają parafialne zespoły Caritasu. W czasie ich trwania będą rozdawane zebrane wcześniej w sklepach Biedronka dary. "Wydarzenia te są wyrazem łączności z ubogimi oraz symbolem caritas - miłości mądrej i praktycznej, rozumiejącej, że najważniejsze jest dzielenie się sercem" - podkreślają organizatorzy akcji. Dodają jednocześnie, że pieniądze zebrane w licznych zbiórkach prowadzonych przez Caritas posłużą na zakup żywności zarówno dla osób indywidualnych, jak i dla ośrodków pomocy Caritasu zajmujących się ich dystrybucją. Pieniądze zebrane przez Caritas Polska zostaną przeznaczone na wsparcie ubogich, potrzebujących osób starszych i na pomoc żywnościową.
.....................
W Krakowie w tym tygodniu ruszył pierwszy sklep charytatywny. (ul. Wielopole 18 A/2). Pracować w nim będą osoby niepełnosprawne. Można w nim kupić rzeczy nowe i używane.
- Asortyment jest bogaty, to właściwie wszystko, poza żywnością. Towar w większości został zebrany od darczyńców, sklepów i osób prywatnych, które postanowiły podzielić się niezwykłymi rzeczami. Dochód ze sprzedaży ma iść na cele charytatywne, takie jak rehabilitacja osób niepełnosprawnych czy cele edukacyjne.
...............................
We Wrocławiu na ulicach można spotkać społeczne lodówki. Zasada jest prosta. Z lodówek, które stoją na ulicy, potrzebujący mogą korzystać w każdej chwili. Każdy może też zostawić w lodówce jedzenie - pomagając innym. Pan "Jan Serce", tak nazywają go ludzie to motorniczy z którego inicjatywy powstał ruch społeczny weźpomóż.pl. rozdaje paczki z żywnością w lodówkach. Jak podają media na osiedlach jest już 6 lodówek społecznych i każda z nich ma swego opiekuna. Docelowo ma być ich 40.