​Wzrost cen produkcji rolnej w Polsce jednym z najwyższych w UE. Drożej mieli tylko rolnicy z Węgier

W IV kw. 2022 r. największe tempo wzrostu przeciętnej ceny produkcji rolnej w relacji rocznej odnotowano na Węgrzech (wzrost o 53 proc.) - wynika z danych Eurostatu. Na drugim miejscu znalazła się Polska. W przypadku naszego kraju koszty wzrosły o 44 proc.

Jak wynika z najnowszego raportu Eurostatu, w całym 2022 r. wszystkie państwa Unii Europejskiej odnotowały gwałtowne wzrostu cen w rolnictwie. Taka sytuacja wynika głównie z rozpoczęcia inwazji przez Rosję na Ukrainę. To właśnie oba państwa, aż do wybuchu wojny, były głównymi eksporterami zbóż, pszenicy, kukurydzy, nasion oleistych czy nawozów na europejski rynek.

W IV kw. 2022 r. średni wzrost cen produktów rolnych w krajach członkowskich był o 26 proc. wyższy niż w ostatnich trzech miesiącach 2021 r. Jednak jak zauważają autorzy badania, końcówka roku i tak przyniosła niższą dynamikę tempa wzrostu, ponieważ w III kw. ubiegłego roku podwyżki dla rolnictwa wyniosły 30 proc. w relacji rocznej. 

Reklama

Wzrost cen produkcji rolnej w UE. Największy w Węgrzech

Patrząc natomiast na sytuację poszczególnych krajów, można zauważyć, że z największym wzrostem kosztów wynikających z produkcji rolnej w IV kw. 2022 r. musieli się mierzyć Węgrzy. W tym kraju odnotowano wzrost wobec analogicznego okresu w 2021 r. o 53 proc.  

Tuż za Węgrami największe tempo wzrostu przeciętnej ceny produkcji rolnej odnotowano w Polsce. W przypadku naszego kraju mowa o kosztach większych o 44 proc., porównując IV kw. 2022 r. z tym samym okresem w 2021 r. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajęły Niemcy (38 proc.).  

Drugim wskaźnikiem, któremu przyjrzeli się analitycy z Eurostatu, jest tempo wzrostu średniej ceny nakładów - niezwiązanych z inwestycjami, w tym koszty nawozów czy energii - jakie musieli ponieść rolnicy. W tej kategorii największe podwyżki miały miejsce w Litwie (51 proc.), Węgrzech (47 proc.) oraz Słowacji (39 proc.). 

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rolnictwo | Eurostat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »