Zainteresowanie kredytami hipotecznymi wystrzeliło jak rakieta. Wzrost o 255,4 proc.

Polacy znowu coraz częściej myślą o wzięciu kredytu. Liczba zapytań o kredyt mieszkaniowy w listopadzie osiągnęła niespotykane wartości. Rośnie również liczba osób, które w ubiegłym miesiącu złożyły wniosek, a ich wartość jest ponad dwukrotnie wyższa niż przed rokiem. Według analityków powodów rekordowym zainteresowaniem kredytami jest kilka, a wśród nich najczęściej wymieniany jest program Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Liczba zapytań o kredyt mieszkaniowy w listopadzie 2023 roku wzrosła o 255,4 proc. - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Poziom Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe utrzymuje się na historycznie wysokim poziomie. 

Polacy pytają o kredyt mieszkaniowy. Wartość Indeksu najwyższa od lat

Liczba zapytań o kredyty rośnie, a dane są imponujące, zwłaszcza jeżeli porównamy je z tymi z ubiegłego roku. W listopadzie 2023 roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 39,83 tys. potencjalnych kredytobiorców, czyli o 13,6 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Przełożyło się to na wzrost o 193 proc. rok do roku. Jeżeli popatrzymy na październik, to liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy spadła o 3,7 proc. 

Reklama

Rekordowa w historii okazała się także średnia kwota wnioskowanego kredytu - wyniosła ona 429,7 tys. zł. Kwota jest wyższa o 27,4 proc. jeżeli popatrzymy na ubiegłoroczny listopad i o 2,1 proc. w porównaniu z tegorocznym październikiem. Potencjalni kredytobiorcy złożyli wnioski kredytowe o wartości aż dwuipółkrotnie wyższej niż przed rokiem.

Kredyt 2 proc. Rośnie zainteresowanie programem

BIK ocenia, że jednym z powodów tak wysokiej wartości bieżącego odczytu Indeksu Popytu jest program Bezpieczny Kredyt 2 proc. i rosnące nim zainteresowanie wśród potencjalnych kredytobiorców. Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z około 14 tysięcy w listopadzie zeszłego roku do prawie 40 tysięcy w listopadzie 2023 roku. Około 55 proc. to potencjalni beneficjenci programu.  

Według analityków BIK powodów jest jednak więcej. - W interpretacji tak wysokiego obecnie odczytu Indeksu trzeba również wziąć pod uwagę stosunkowo małe zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi w listopadzie 2022 roku, powodując niską bazę porównawczą dla listopada 2023 roku - wskazuje Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

- Istotnym czynnikiem determinującym poziom Indeksu jest także wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu do rekordowej wartości prawie 430 tys. zł - to kwota aż o ponad 1/4 wyższa niż w listopadzie 2022 roku. Tak wysoka wartość średniej wnioskowanej kwoty wynika zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i z faktu, że duża część osób chcących skorzystać z programu Kredyt 2 proc. składa wnioski na kwoty zbliżone do górnego poziomu ograniczenia w tym programie (500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla małżeństw) - dodaje. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kredyt 2 proc. | kredyt hipoteczny | kredytobiorcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »