Zajęcie komornicze pochłonie nie tylko wypłatę. Ile może zabrać komornik?

Zajęcie komornicze nie jest przyjemną ani komfortową sytuacją dla nikogo. Jednak z widmem windykacji musi liczyć się każdy, kto nie spłaca swoich długów. Czy komornik może zabrać całą wypłatę na poczet zobowiązań? Sprawdź, kiedy przeprowadzana jest egzekucja komornicza i ile pieniędzy z konta może zająć egzekutor.

Kto to jest komornik?

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, który gwarantuje zwrot długów w momencie, gdy jest to niemożliwe lub nieskuteczne przez firmę egzekucyjną. Każdy egzekutor działa przy właściwym dla siebie sądzie rejonowym. Podlega także nadzorowi sądu oraz prezesa właściwego sądu rejonowego. Podczas wykonywania zadań związanych z egzekucją komornik ma obowiązek kierować się zarówno dobrem wymiaru sprawiedliwości, jak i interesem publicznym. Co ważne, egzekutor nie jest urzędnikiem państwowym.

Do zadań komornika należy:

Reklama
  • Doręczanie adresatowi bezpośrednio zawiadomień sądowych, pism procesowych oraz innych dokumentów sądowych na zlecenie sądu lub wniosek powoda
  • Nadzór nad publicznymi licytacjami na wniosek ich organizatora
  • Sporządzanie protokołu stanu faktycznego
  • Wykonywanie innych tytułów wykonawczych oraz tytułów egzekucyjnych
  • Wykonywanie orzeczeń sądowych w sprawach o roszczenia pieniężne i niepieniężne oraz zabezpieczenie roszczeń
  • Wykonywanie postanowień o sporządzeniu spisu inwentarza
  • Wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu spadku
  • Wykonywanie postanowień o zabezpieczeniu środka dowodowego oraz postanowień nakazujących wydanie środka dowodowego (w postępowaniu w sprawach własności intelektualnej)

Komornik wykonuje osobiście czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, a także inne ustawowe zadania. W niektórych przypadkach, przewidzianych w ustawie, egzekutor może zlecić czynności asesorowi komorniczemu.

Kiedy komornik przeprowadza zajęcie komornicze i co to jest?

Proces polegający na zajmowaniu mienia ruchomego i nieruchomego z majątku dłużnika nazywany jest zajęciem komorniczym. Jego celem jest zdobycie środków na uregulowanie zaciągniętych przez zadłużonego zobowiązań. W większości przypadków egzekucję komorniczą rozpoczyna wierzyciel po wyczerpaniu wszelkich pozostałych form odzyskania długu. Do rozpoczęcia takiego procesu wymagany jest tytuł egzekucyjny dodatkowo opatrzony klauzulą wykonalności.

Tytuł egzekucyjny to dokument, który potwierdza zobowiązanie pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Musi w nim również zostać określony zakres tego tytułu. Klauzula wykonalności nakłada na tytuł egzekucyjny przymusowość jego dochodzenia.

Przedmiotem zajęcia komorniczego może być własność dłużnika — w równym stopniu jego majątek ruchomy, jak i nieruchomy. W większości przypadków egzekucją komorniczą objęte są nieruchomości, samochody, sprzęty domowe czy też wynagrodzenie za pracę.

Czy komornik może zająć konto?

Pokrycie zobowiązań dłużnika poprzez z jego wynagrodzenia za pracę wiąże się z koniecznością zajęcia konta bankowego. Wynika to z obowiązującego od 2019 roku — wynagrodzenie za pracę jest obligatoryjnie przekazywane na konto bankowe pracownika, chyba że złoży on wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.

Jak wygląda procedura zajęcia konta przez egzekutora? Jak w przypadku każdego długu, który ma ściągnąć komornik, konieczne jest posiadanie tytułu egzekucyjnego zaopatrzonego w klauzulę wykonalności. Następnie składa on wniosek do Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych, by otrzymać wykaz kont dłużnika zarówno w bankach, jak i w SKOKach.

Po uzyskaniu tych informacji egzekutor składa wniosek do odpowiedniej instytucji finansowej. Dłużnik w takiej sytuacji na swoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowy widzi status "konto bankowe zablokowane". Na poczet długów komornik może zająć nie tylko środki znajdujące się na koncie, ale również te przyszłe.

Ile może zabrać komornik?

Maksymalna kwota, jaką egzekutor może zająć z wynagrodzenia dłużnika, jest ściśle związana z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Do końca 2018 roku możliwość ściągnięcia należności była związana z rodzajem umowy, jaką posiadał zadłużony. Od 1 stycznia 2019 roku wyrównany został status umowy o pracę i umowy zlecenia, jeśli jest to jedyna forma zatrudnienia.

Dlaczego minimalne wynagrodzenie jest tak ważne w przypadku komorniczego zajmowania konta? Dłużnikom zarabiającym 3490 zł brutto egzekutor nie może zabrać nic z wynagrodzenia. Sytuacja zmienia się, gdy osoba zadłużona zarabia więcej. Nadwyżka zarobków ponad minimalne wynagrodzenie może zostać w całości zajęta na poczet długów. W takim przypadku dłużnikowi pozostanie do wykorzystania minimalna krajowa.

Kolejnym progiem jest dwukrotność minimalnej pensji, czyli kwota 6980 zł brutto. W takiej sytuacji komornik ma prawo zająć połowę miesięcznego wynagrodzenia, bez względu na wysokość.

W przypadku dłużników alimentacyjnych procedura jest uproszczona ze względu na brak kwoty wolnej od zajęcia oraz jednolitego procenta wypłaty, jaką można zająć. Od osób, które zalegają z płaceniem alimentów, egzekutor może pobrać 60% wypłaty.

Zobacz także:

Emerytura tylko na wniosek. W ZUS musisz złożyć odpowiednie dokumenty

Seria i numer dowodu osobistego. Jakie informacje kryją w sobie liczby?

Użytkowanie wieczyste. Czym różni się od własności? Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komornik | zajęcie komornicze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »