Seria i numer dowodu osobistego. Jakie informacje kryją w sobie liczby?

Tylko w 2022 urzędy w całej Polsce wydały ponad 3 miliony nowych dokumentów tożsamości. Na każdym z nich znalazł się unikalny ciąg znaków — seria i numer dowodu osobistego. Zazwyczaj nie zwracamy specjalnej uwagi na ten pozornie losowy zestaw znaków, a okazuje się, że to jedna z najbardziej wrażliwych danych na nasz temat. Co kryje się za literami i cyframi na odwrocie dowodu osobistego? Do czego może doprowadzić seria i numer naszego dowodu w niepowołanych rękach?

Co to seria i numer dowodu osobistego?

Seria i numer dowodu osobistego to jedno z zabezpieczeń dokumentu tożsamości znajdujące się na rewersie plastikowej karty. Ciąg 3 liter i 6 cyfr znajduje się w prawym górnym rogu dowodów wydawanych po 1 marca 2015 roku. Na wcześniejszym wzorze seria i numer także znajdowały się na odwrocie po prawej, jednak niżej — pod numerem PESEL, który w nowym układzie został przeniesiony w lewy narożnik.

Opisywane litery i cyfry nie są przypadkowe, a zasady ich nadawania były tworzone zgodnie z zaleceniami specjalistów Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Jaki szyfr kryje się za unikatowym numerem na każdym dowodzie osobistym wyprodukowanym w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych?

Reklama

Jakie informacje zawierają znaki w serii i numerze dowodu osobistego?

Do każdej litery i cyfry na dowodzie osobistym są przypisane konkretne wartości, a wykonanie na nich odpowiednich obliczeń pozwala potwierdzić autentyczność dokumentu. W pierwszej kolejności musimy wiedzieć, jakie liczby są przypisane poszczególnym literom serii dowodu. W dokumentach wydanych po 2015 pary są takie, jak w poniższej tabeli.

Liczby przypisane poszczególnym literom serii dowodu osobistego

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
1011121314151617181920212223242526272829303132333435

Uzyskany w ten sposób ciąg liczb należy przemnożyć przez przypisaną każdej literze (X) i cyfrze (0) wagę.

Wagi kolejnych znaków serii i numeru dowodu osobistego

XXX000000
731973173

W najnowszym wzorze dowodu osobistego udostępnionym na stronie gov.pl seria i numer dowodu to ZZC 108201. Poniżej znajdują się obliczenia, które na koniec pozwolą potwierdzić autentyczność dowodu.

Suma wszystkich iloczynów wartości i wag powinna być podzielna przez 10

Numer dowodu:ZZC108201 
Wartości znaków:353512108201 
Wagi:731973173 
Iloczyny:245105129024203 
Suma:245105129024203= 400

Jeżeli reszta z dzielenia sumy końcowej przez 10 wynosi 0, świadczy to o prawdziwości dokumentu. Jak widać, wzór dowodu osobistego prezentowany przez Kancelarię Premiera spełnia te wymogi. To oczywiście tylko jedno z wielu zabezpieczeń, jakie chronią dokumenty tożsamości, jednak właśnie numer i seria dowodu są uznawane za wiarygodne np. przy zaciąganiu pożyczek bez weryfikacji.

Sprawdź: Nie tylko złotówka ma zabezpieczenie. Na monetach jest szczegół, niewielu zna powód

Właśnie dlatego należy być bardzo ostrożnym, jeśli chodzi o przechowywanie i noszenie dokumentów. Jeżeli dowód osobisty wpadnie w niepowołane ręce, oszust może podszywać się pod nas w wielu różnych miejscach i wyrządzić trudne do naprawienia szkody.

Komu podawać serię i numer dowodu osobistego? Kto może sprawdzać i przechowywać te dane?

Numer i seria wraz z innymi danymi z dowodu osobistego, w rękach oszusta mogą narobić prawdziwemu właścicielowi wielu kłopotów. Jeżeli zgubimy dokument, należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie do organu, który go wydał (urząd danej jednostki administracyjnej). Możemy to zrobić także online, przechodząc pod ten adres. Gdy mamy jeszcze nadzieję, że dowód się odnajdzie - możemy go zablokować czasowo.

Jeżeli padliśmy ofiarą kradzieży, powinniśmy natychmiast udać się na policję. W razie wykorzystania naszych danych łatwiej będzie wtedy udowodnić, że to efekt oszustwa.

Różne informacje na dowodach mają różną wagę — PESEL, numer i seria dowodu należą do tych najbardziej wrażliwych. Prawo do wglądu, ich gromadzenia i przechowywania szczegółowo opisuje Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO). Serię i numer naszego dowodu mogą weryfikować:

  • funkcjonariusze służb,
  • banki,
  • urzędy.

Sprawdź też: Wymiana dowodu osobistego. Za niedopełnienie obowiązku grozi 5 tys. zł kary

W innych instytucjach i sytuacjach, np. podczas podpisywania umów cywilnoprawnych, nie mamy obowiązku podawania numeru i serii dowodu. W zupełności wystarczy sam numer PESEL, który jest równorzędnym dowodem naszej tożsamości co unikalny ciąg znaków w prawym górnym rogu na dokumencie.

Wejście w posiadanie obu tych informacji wraz z podstawowymi danymi jak imię i nazwisko pozwala np. na zaciągnięcie pożyczki przez internet bez weryfikacji. Wyłudzenia to najczęstszy problem, jeśli chodzi o nielegalne wykorzystanie danych z dowodów osobistych. 

Czytaj także:

Co to jest recesja? Co oznacza dla Kowalskiego?

Jak się zabezpieczyć przed włamaniem na firmową pocztę elektroniczną?

Jak ochronić swoją działalność przed internetowymi oszustami?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »