Emerytura tylko na wniosek. W ZUS musisz złożyć odpowiednie dokumenty

Osoby decydujące się na złożenie wniosku o emeryturę obliczaną na nowych zasadach mogą wybrać dogodny dla siebie termin. Jednakże najlepiej zrobić to w konkretnym miesiącu. W którym i dlaczego? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o emeryturę i czy komplet trzeba złożyć osobiście? Odpowiadamy.

  • Wniosek EMP można pobrać ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub otrzymać go w placówce. 
  • Składając wniosek o emeryturę trzeba pamiętać o odpowiednich dokumentach, które posłużą do ustalenia uprawnień emerytalnych i wysokości świadczenia.

Jak złożyć wniosek i czy trzeba to zrobić osobiście?

Wniosek o emeryturę jest dostępny na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pismo oznaczone symbolem EMP należy pobrać, wypełnić i złożyć w placówce ZUS-u razem z wymaganymi dokumentami. Można to zrobić również przez Internet za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Jednak wówczas wszelkie załączniki dołączane do wniosku trzeba dostarczyć do placówki lub wysłać pocztą.

Reklama

Czy wniosek o emeryturę trzeba złożyć osobiście? Osobę chcącą otrzymać świadczenia emerytalne może wyręczyć pełnomocnik. Wtedy to on dostarcza wymagane dokumenty do placówki ZUS-u. Do tego celu potrzebuje stosownego pełnomocnictwa na piśmie uzupełnionego o jego zakres oraz dane pełnomocnika.

 

Po złożeniu wniosku pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzą uprawnienia do emerytury. Decyzję w sprawie jej przyznania można otrzymać w zależności od wyboru wskazanego we wniosku (pocztą na podany adres korespondencyjny, w placówce ZUS lub na koncie w Platformie Usług Elektronicznych). Wniosek rozpatruje placówka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwa dla adresu zameldowania wnioskodawcy

Jak wypełnić wniosek o emeryturę, gdy ustalony jest kapitał początkowy?

Kapitał początkowy to całkowita kwota składek opłacanych przez płatnika przed 1 stycznia 1999 rokiem. Jest on uwzględniany w trakcie obliczania emerytury według nowych zasad. Jeżeli kapitał początkowy jest ustalony, wówczas nie ma konieczności dołączania innych dokumentów do wniosku.

Jakie dokumenty do wniosku o emeryturę?

Należy pamiętać, by do wniosku o przyznanie świadczeń emerytalnych załączyć odpowiednie dokumenty, które potwierdzą warunki wymagane do otrzymania określonego typu emerytury. Na ich podstawie zostanie ustalone prawo do świadczeń oraz ich wysokość. Do wniosku EMP należy dodać między innymi:

  • formularz ERP-6 ("Informacja o okresach składkowych i nieskładkowych"); 
  • zaświadczenia pracodawców, które potwierdzają okresy składkowe i nieskładkowe
  • zaświadczenia pracodawców, które potwierdzają wykonywanie pracy w szczególnym charakterze lub szczególnych warunkach
  • dokumenty, które będą stanowić potwierdzenie okresów ubezpieczenia za granicą (dotyczy państw członkowskich UE/EFTA, Wielkiej Brytanii lub krajów, z którymi Polska zawarła stosowne umowy); 
  • zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe; 
  • formularz E 207 PL - dotyczy osób mających okresy ubezpieczenia w Polsce oraz w innych krajach członkowskich UE/EFTA lub Wielkiej Brytanii.

 

Po nabyciu prawa do świadczenia, ZUS wydaje również dokument w formie elektronicznej – mLegitymację. Wówczas jest ona dostępna w aplikacji mobilnej mObywatel.

Kiedy złożyć wniosek o emeryturę? Dlaczego lepiej złożyć wniosek o emeryturę w lipcu?

Wniosek o emeryturę można złożyć w każdym miesiącu. Jednak najlepiej jest to zrobić w lipcu. Dlaczego? Wiąże się to z waloryzacją roczną i kwartalną, wskutek której można liczyć na wyższą emeryturę

Według ekspertów, najmniej korzystnym miesiącem na składanie wniosków jest czerwiec, ponieważ wówczas podstawa emerytury podlega tylko waloryzacji rocznej.

Czytaj też:

Od 1 kwietnia emerytury będą niższe. Ty też dostaniesz mniej nawet o kilkaset złotych?

Emerytura Tuska i emerytura Kaczyńskiego. Ile dostają byli premierzy, a ile dostanie Andrzej Duda?

Tej grupie mogą zawiesić lub zmniejszyć emeryturę. Ciebie też to dotyczy?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | kapitał początkowy | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »