Średnie wynagrodzenia blisko 9 tys. zł. GUS podał nowe dane

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r. wzrosło nominalnie o 9,8 proc., do kwoty 8821,25 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem ekonomistów jednocyfrowy wzrost to niespodzianka. GUS opublikował także dane o zatrudnieniu, które okazało się niższe niż rok wcześniej.

Dane o przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniu brutto w sektorze przedsiębiorstw obejmują wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe składowe wynagrodzeń, m.in. premie, nagrody, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych oraz odprawy emerytalne. Mają istotne znaczenie dla wzrostu gospodarczego - zarobki przekładają się bezpośrednio na możliwości konsumpcyjne Polaków, a konsumpcja prywatna to ważna składowa wzrostu PKB.

Wynagrodzenia Polaków w grudniu 2024 r. GUS podał najnowsze dane

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 roku w porównaniu z grudniem 2023 r. wzrosło nominalnie o 9,8 proc. i wyniosło 8821,25 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny.

Reklama

W porównaniu z listopadem 2024 r. również mamy do czynienia z 4,0 proc. wzrostem. GUS wyjaśnia, że był on spowodowany m.in. wypłatą nagród; w tym nagród świątecznych, jubileuszowych oraz nagród z okazji Dnia Górnika, a także premii kwartalnych, rocznych i odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń).

GUS: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło

GUS podał także dane o przeciętnym zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W porównaniu z grudniem 2023 r. było niższe o 0,6 proc. wyniosło 6453,7 tys. etatów

Z kolei w porównaniu z listopadem 2024 r. odnotowano spadek w zatrudnieniu o 0,1 proc.

Wynagrodzenia rosną, ale wolniej. Co wynika z danych GUS?

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w grudniu w tempie jedynie jednocyfrowym. Zdaniem ekonomistów mBanku to niespodzianka. "Czy płace będą nadal hamować? Tak. To pokazują wszelkie wskaźniki wyprzedzające, które przepowiedziały także wzrosty płac" - napisano w komentarzu na profilu mBank Research w serwisie X.

"Grudzień zakończy serię dwucyfrowych wzrostów płac" - skomentowali odczyt Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). "W kolejnych miesiącach tempo wzrostu osłabnie, min. z powodu niższej inflacji i mniejszej skali podwyżki płacy minimalnej" - dodali w opublikowanym komentarzu.

Na wynagrodzenia rosnące wolniej od oczekiwań wskazali również ekonomiści ING Economics Poland. Wśród powodów takiego stanu wskazali m.in. mniejszą presję na podwyżki ze strony pracowników przy niższej inflacji, a także niższe marże firm i możliwości ponoszenia wyższych kosztów osobowych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »