Zatrudnienie na Węgrzech

To jeden z najdynamiczniej rozwijających się krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Koszty życia są tu niższe niż na Zachodzie, a konkurencja na rynku pracy mniejsza

To jeden z najdynamiczniej rozwijających się krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Koszty życia są tu niższe niż na Zachodzie, a konkurencja na rynku pracy mniejsza

W ubiegłym roku na Węgrzech utworzono 3 tys. nowych miejsc pracy. To dzięki kilkunastu nowym inwestycjom zagranicznym. Za sprawą liberalnej polityki gospodarczej bezrobocie wynosi tu tylko 7 proc. Po wejściu do Unii Europejskiej Węgrzy otworzyli swój rynek pracy dla obywateli tych krajów, które nie nałożyły na nich ograniczeń w pracy. Dotyczy to także Polski. Węgrzy zapowiedzieli jednak, że jeśli liczba cudzoziemców zagrozi zatrudnieniu ich obywateli, wprowadzą ograniczenia. Na razie jednak nie zanosi się na to.

Dlaczego warto spróbować szukać pracy w tym kraju?

Reklama

Bo Węgrzy są narodem otwartym na obcokrajowców. Mieszka tam trzynaście mniejszości narodowych, wśród nich 9 tys. naszych rodaków. Aklimatyzacja jest łatwiejsza niż na Zachodzie, gdzie wielu Polaków przeżywa -szok kulturowy?. Węgrzy mają podobną mentalność do naszej, dzięki czemu nietrudno przyzwyczaić się do tamtejszych obyczajów.

Popularne zawody

Polacy mają duże szanse na zatrudnienie na Węgrzech, uważani są bowiem za solidnych pracowników. Największe zapotrzebowanie jest na specjalistów, głównie inżynierów i pielęgniarki. Zatrudnienie można znaleźć też w przemyśle elektronicznym i mechanicznym oraz w usługach. Dużo ofert kierowanych jest także do pracowników budowlanych. Średnia płaca na Węgrzech wynosi 57 tys. forintów (950 zł).

Największe możliwości znalezienia zatrudnienia są w centralnych Węgrzech i zachodniej Transdanubii. Nie brak też ofert pracy w rolnictwie. Węgry to urodzajny kraj, w którym klimat sprzyja uprawie winogron, oliwek, fig i słoneczników. Wino produkowane jest w 22 regionach. Winobranie jest dobrą okazją do znalezienia zajęcia, ale wynagrodzenie nie jest wysokie. Pracuje się do 8 godzin dziennie (40 tygodniowo), a długość urlopu jest uzależniona od wieku pracownika.

Ceny na Węgrzech są zbliżone do polskich. Tańsze niż w Polsce są owoce, warzywa, wino, niektóre artykuły spożywcze. Budapeszt jest droższy od pozostałych części kraju (nie licząc miejscowości nad Balatonem, gdzie bywa jeszcze drożej niż w stolicy).

Pozwolenie na pobyt i pracę

Jeśli 1 maja 2004 roku ktoś już był zatrudniony na Węgrzech, nie potrzebuje zezwolenia na pracę. Dotyczy to również małżonka lub krewnych będących na utrzymaniu tej osoby, a mających mniej niż 21 lat. Jeśli teraz pracodawca będzie chciał nas zatrudnić, musi zgłosić zatrudnienie cudzoziemca w urzędzie pracy i złożyć dokumenty potwierdzające obywatelstwo i wykształcenie nowego pracownika. Najpierw trzeba uzyskać pozwolenie na pobyt, a dopiero potem dostaje się kartę pobytu na okres do 5 lat. Dokumenty składa się w Centrum Regionalnym Urzędu do spraw Imigracji i Obywatelstwa w Budapeszcie. Tam trzeba wypełnić kwestionariusz osobowy, dostarczyć dowód zabezpieczenia finansowego, ubezpieczenia medycznego i kopię umowy o pracę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Węgrzech | Węgier | koszty życia | Węgry | zatrudnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »