Zawyżone ceny paliw. MPK Wrocław składa pozew przeciwko PKN Orlen

MPK Wrocław złoży pozew przeciwko PKN Orlen ze względu na "zawyżone ceny paliw" i "wykorzystywanie pozycji monopolisty", co miało przynieść przewoźnikowi szkodę. Koncern odpiera zarzuty jako "bezpodstawne".

Jak zapowiedzieli przedstawiciele władz Wrocławia oraz wrocławskiego MPK podczas środowej konferencji prasowej, jeszcze tego samego dnia pozew przeciwko PKN Orlen ma zostać złożony do sądu we Wrocławiu.

Wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur ocenił, że spółki Skarbu Państwa "wykorzystują swoją pozycję monopolistyczną". Stwierdził przy tym, że zyski PKN Orlen, w szczególności w ostatnim kwartale, pochodzą "z kieszeni mieszkańców, w tym pasażerów MPK".

- Po fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos i PGNiG straciliśmy kontrahenta. Wcześniejsze nasze zakupy paliwa regulowała giełda. Teraz Orlen, wykorzystując swoją pozycję na rynku, zastąpił to ceną regulowaną, ceną hurtową ustalaną przez zarząd Orlenu. Tylko w grudniu przez tę działalność, przez niesprawiedliwą redystrybucję zysku, wrocławskie MPK musiało zapłacić za paliwo więcej o milion złotych - mówił Mazur.

Reklama

Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik poinformował z kolei, że w 2020 r. wrocławskie MPK za olej napędowy zapłaciło 34 mln zł, a w 2022 r. dwa razy więcej.

Będzie pozew o odszkodowanie

Reprezentująca wrocławskie MPK mecenas Małgorzata Ludwik wyjaśniła, że miejski przewoźnik wystąpi przeciw PKN Orlen z pozwem o odszkodowanie na mocy ustawy o dochodzeniu roszczeń z tytułu naruszenia prawa konkurencji.

- Wyliczyliśmy, że MPK poniosło szkodę w wysokości ponad 900 tys. zł. To różnica w cenie hurtowej wskazywanej każdego dnia przez Orlen i cenie wyliczanej w oparciu o zmienne ceny ropy na rynkach - przekazała mecenas. Zaznaczyła, że chodzi o grudzień 2022 r.

PKN Orlen: Zarzuty są bezpodstawne

W przesłanym PAP oświadczeniu PKN Orlen określił zarzuty "zawyżania cen" oraz wykorzystywania "monopolistycznej pozycji" jako "bezpodstawne".

"Przypominamy, że to samo MPK wybrało Orlen jako dostawcę paliwa. W Polsce działa kilka firm sprzedających paliwa dużym odbiorcom, w tym miejskim przedsiębiorstwom autobusowym. Firmy te rywalizują ze sobą m.in. oferując klientom atrakcyjne rabaty. Rynek jest zatem konkurencyjny, a MPK Wrocław, wybierając ofertę spółki z Grupy Orlen, uznało tę ofertę za najatrakcyjniejszą" - przekazał koncern. 

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »