Zerowy VAT na żywność - handlowcy obawiają się spekulacji

Obniżenia VAT na produkty objęte 5-procentową stawką tego podatku nie musi przełożyć się na obniżenie cen odpowiednio o 5 procent. Zmniejszenie cen o 5 proc. VAT zostanie szybko zniwelowane rosnącymi kosztami produkcji, transportu i energii - ostrzega Interię Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu, która zrzesza ponad 30 tysięcy sklepów, hurtowni spożywczych i firm usługowych.

Sejm niemal jednogłośnie przyjął projekt tarczy antyinflacyjnej 2.0, która zgodnie z zapowiedziami rządu 1 lutego ma wejść w życie. Dokument zakłada m.in. obniżenie z 5 proc. do zera VAT na żywność. To zaś, jak podała kancelaria premiera Mateusza Morawieckiego, obniżka podatku na podstawowe produkty żywnościowe, przyczyni się do oszczędności.

- Apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów - mówił kilka dni temu szef rządu. Polska Izba Handlu, która reprezentuje handel detaliczny, zwraca uwagę, że wzrost kosztów, którego doświadczamy, dotyczy wszystkich kategorii produktów i usług, ma charakter ciągły i dynamiczny. - Dlatego też nawet obniżenie ceny detalicznej w jednym punkcie o wartość VAT może być i zapewne będzie w większości przypadków natychmiast zniwelowane przez stały wzrost cen związany z kosztami wytworzenia, transportu, energii etc. - argumentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu . 

Zerowy VAT na żywność może otworzyć furtkę do spekulacji

Zwraca też uwagę, iż cena towaru na półce nie wynika z arbitralnej decyzji sprzedawcy, a jest rezultatem złożonego i dynamicznego procesu, w którym biorą udział wszystkie ogniwa łańcucha dostaw. - Już teraz, przed wejściem w życie tarczy antyinflacyjnej 2.0, eksperci ekonomiczni i praktycy rynku zwracają uwagę, iż część podmiotów łańcucha dostaw może próbować zwiększyć swoją rentowność, wykorzystując obniżkę VAT, oferując handlowi, czyli hurtownikom i detalistom, produkty o wyższych cenach, co zniweluje efekt obniżonego VAT odczuwany przez konsumenta - wskazuje wiceprezes Polskiej Izby Hadlu.

Reklama

5-proc. obniżka cen nie będzie zauważalna

Polska Izba Handlu przypomina, że zmiany cen spowodowane obniżeniem VAT z 5 proc. do 0 proc. będą dotyczyć artykułów niskomarżowych i tańszych: mięsa, nabiału, warzyw, zbóż, tłuszczów jadalnych, lodów, niektórych napojów, owoców tropikalnych i cytrusowych czy wyrobów ciastkarskich, zup i bulionów. 

PIH zapewnia, że handel dostosuje się do obowiązujących przepisów i ceny, tam gdzie to będzie wymagane, zgodnie z przepisami zostaną obniżone o 5 proc. VAT. - Tym bardziej iż zmiana VAT musi zostać odnotowania na paragonach i danych z kas fiskalnych i nie ma tu miejsca na błąd czy uznaniowość. Należy jednak wątpić czy rzeczywiście ceny przez to staną się niższe, ponieważ jak wspomniano, nie zależy to tylko od handlowców - wyraża obawę wiceprezes Polskiej Izby Handlu.

Ewa Wysocka

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »