Złe opodatkowanie energii

Komisja Europejska (KE) zdecydowała w środę o pozwaniu Polski do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu za niezgodne z unijnym prawem opodatkowanie energii elektrycznej.

Zgodnie z przepisami unijnymi, podatek akcyzowy od energii elektrycznej jest wymagany w momencie dostawy przez dystrybutorów lub redystrybutorów, którzy są zobowiązani do zapłaty podatku. W Polsce natomiast podatek akcyzowy jest wymagany w momencie dostawy przez producenta (czyli elektrownię).

Zdaniem KE, jest to "naruszenie zobowiązań traktatowych Polski". Już rok temu KE po raz pierwszy zaapelowała do polskiego rządu o dostosowanie systemu opodatkowania energii elektrycznej do unijnej dyrektywy z 2003 roku w sprawie opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.

Reklama

Polska miała okres przejściowy do 1 stycznia 2006 roku na dostosowanie swojego systemu.

Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt nowej ustawy akcyzowej, zakładający m.in. zmiany w systemie poboru tego podatku na energię elektryczną. Ma to dostosować polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem, akcyzę płacić będą spółki zajmujące się sprzedażą, czyli zakłady energetyczne sprzedające prąd końcowemu nabywcy, podczas gdy obecnie płacą ją elektrownie, czyli producenci. Akcyza ma być utrzymana na dotychczasowym poziomie, czyli 20 zł za megawatogodzinę.

"Mamy nadzieję, że zanim ta sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości, problem opodatkowania energii zostanie wcześniej rozwiązany" - powiedział rzecznik resortu finansów Jakub Lutyk.

Przygotowany przez ministerstwo projekt ustawy znajduje się obecnie w konsultacjach międzyresortowych. Według rzecznika, uzgodnienia są już na finiszu. Rząd ma się zająć projektem pod koniec wakacji parlamentarnych, a Sejm - na jednym z pierwszych posiedzeń po wakacjach. Sejm zbiera się 22-24 sierpnia, zaś kolejne posiedzenia zaplanowano na 5-7 września i 19-21 września.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: podatek | zły | Komisja Europejska | opodatkowanie | sprawiedliwość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »