Reklama

Złe wieści dla złotego?

Do końca 2011 r. analitycy spodziewają się kolejnych trzech podwyżek stóp procentowych, po 25 punktów bazowych każda.

Wynika to z kwietniowej prognozy banku Nordea. Zdaniem ekonomistów Nordei, złoty ma potencjał do aprecjacji, ale nie należy jej oczekiwać w ciągu nadchodzących trzech miesięcy.

W tym roku spodziewamy się kolejnych trzech podwyżek stóp procentowych, w sumie o 75 pb. Wygląda na to, że NBP stara się poprawić swą komunikację z rynkami. Wydaje się, że prezes Belka przemawia obecnie w imieniu RPP i stara się przygotować rynek na prawdopodobne zmiany stóp procentowych. Podejście "słuchajcie Belki" wydaje się główną lekcją z niespełnionych oczekiwań na podwyżki w ostatnich miesiącach" - napisano w kwietniowym raporcie.

Reklama

Zdaniem ekonomistów banku, złoty ma potencjał, by się umacniać, ale nie należy spodziewać się aprecjacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Złoty ma potencjał

Para EUR/PLN w krótkim okresie zapewne będzie podążała w dół. Głównym czynnikiem są oczekiwania na podwyżki stóp, szczególnie po kwietniowej, drugiej podwyżce w cyklu i sugestiach, że czekają nas następne podwyżki. Jeśli bankowi centralnemu uda się poprawić komunikację z rynkami, odpadnie jeden z czynników przyczyniających się w ostatnim roku do dużej zmienności. Sądzimy, że po osłabieniu złotego w ciągu pierwszych 2 i pół miesięcy roku, obecnie na rynku jest dużo mniej pozycji długich na złotym, dlatego, jeżeli nie będzie nowych negatywnych czynników globalnych, możliwa jest stopniowa odbudowa pozycji długich na PLN - napisano w raporcie.

Złoty pod presją!

Mimo to, podtrzymujemy naszą prognozę, przewidującą kurs złotego 4,0 za euro w perspektywie trzech miesięcy. Odzwierciedla to ryzyka, które pozostają duże. Zbliżają się wybory, EBC rozpoczyna cykl zacieśnienia, ceny energii idą ciągle w górę, a kryzys zadłużenia trwa, dlatego nie można lekceważyć zagrożeń dla złotego - dodano.

Poziom długu publicznego jest zbliżony do progu 55 proc. PKB, jednak wsparcie ze strony złotego i odwrócenie reformy emerytalnej powinny utrzymać dług poniżej tego poziomu- napisano.

Poniżej prognozy banku.

Perspektywa     3M  6M  12M  24M
.
Główna stopa proc. 4,25 4,50 5,00 5,00
EURPLN       4,00 3,90 3,80 3,70

Pobierz za darmo: program PIT 2010

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »