Złoty pozostanie w centrum uwagi

Nastąpiła zmiana struktury ryzyk w polityce pieniężnej, obecnie prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych jest wyższe, niż prawdopodobieństwo podwyżek. Ważnym elementem w dyskusji RPP będzie listopadowa projekcja NBP, która poprzez ewentualne wskazanie trwałego trendu obniżania się inflacji do celu może być impulsem dla rozważań o poluzowaniu polityki pieniężnej - uważa Zyta Gilowska z Rady Polityki Pieniężnej.

- Nie mam żadnych zastrzeżeń do obecnego poziomu stóp procentowych. Moim zdaniem jest on odpowiedni w obecnej sytuacji. Natomiast jest faktem, że decyzje dotyczące stóp procentowych przynoszą skutek z pewnym opóźnieniem, niekiedy sięgającym kilku kwartałów. Zastanawiając się nad regułami transmisji polityki monetarnej trzeba rozważać różne scenariusze - powiedziała Gilowska w rozmowie z PAP.

- Nastąpiła wyraźna zmiana struktury ryzyk w polityce pieniężnej. To, co uważaliśmy za mało prawdopodobne okazuje się bardziej prawdopodobne, a to, co uważaliśmy za wysoce prawdopodobne, straciło na prawdopodobieństwie. Innymi słowy jeszcze kilka miesięcy temu byliśmy przekonani, że dużo bardziej prawdopodobne są podwyżki stóp procentowych, niż obniżki. Obecnie ta struktura uległa dość radykalnej zmianie. Sądzimy, że prawdopodobieństwo obniżek jest wyższe, niż prawdopodobieństwo podwyżek. Ta zmiana jest skutkiem najnowszych informacji o relacjach makroekonomicznych, które starannie analizujemy - dodała.

Reklama

"Listopadowa projekcja na pewno będzie miała istotny wpływ na decyzje podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli wskaże ona na trwały, wyraźny i jednoznacznie spadkowy trend inflacji, będzie to oczywiście ważki argument na rzecz łagodzenia polityki pieniężnej" - oceniła Gilowska.

Jej zdaniem RPP, w ramach dbałości o wartość polskiej waluty, musi uwzględniać dążenie do równowagi polskich finansów.

- W listopadzie będziemy omawiali projekcję NBP, będziemy starannie analizowali ujawniające się tendencje. Rzecz w tym, że niezależnie od naszego podstawowego mandatu, czyli odpowiedzialności za wartość polskiego pieniądza, jest oczywiste, że musimy uwzględniać stabilność makroekonomiczną gospodarki, którą dana waluta obsługuje. Ta stabilność jest i musi być przedmiotem naszej pilnej uwagi - powiedziała.

- Wszystkie napływające informacje, zwłaszcza obrazujące średniookresowe tendencje, informacje przetworzone przez specjalistów z NBP - o których kompetencjach mam bardzo dobre zdanie - są ważne i kluczowe - dodała.

Członkini RPP zaznacza, że obecna sytuacja makroekonomiczna nie jest stabilna, a pewne ryzyka nasilają się.

- Jesteśmy nadal w sytuacji, w której od dłuższego czasu inflacja konsumencka znacząco przewyższa cel inflacyjny. Z faktu, że stopa inflacji konsumenckiej nieco maleje, absolutnie nie wynika, że w najbliższym czasie znajdzie się ona na poziomie 2,5 proc.

Osobiście uważam, że w perspektywie najbliższego roku (jednak - PAP) tak się stanie. Opieram się na wynikach projekcji przygotowywanych przez specjalistów z NBP oraz prognoz nie zakładających radykalnych wzrostów światowych cen surowców, zwłaszcza żywnościowych i energetycznych - powiedziała.

- Obecnie sytuacja makroekonomiczna w ujęciu globalnym jest jednak bardzo niestabilna. Porcja ryzyk nie tylko nie maleje, ale wręcz rośnie w miarę, jak kolejne instytucje emisyjne, czyli kolejne potężne banki centralne, zgłaszają propozycje luzowania ilościowego. W konsekwencji tego rosną ryzyka dla gospodarek wschodzących, takich jak Polska - dodała.

Zdaniem Gilowskiej spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego w polskiej gospodarce nie jest efektem poziomu nominalnych stóp procentowych NBP.

- Uważam, że nawet radykalny spadek ceny pieniądza nie spowodowałby istotnego ożywienia procesów gospodarczych. Cena pieniądza nie wydaje się barierą dla potencjalnych, prywatnych inwestorów, którzy dysponują znaczącymi środkami finansowymi, ale nie podejmują większych przedsięwzięć inwestycyjnych z obawy na niepewność, że to będą decyzje nietrafne. Nastrój niepewności niesłychanie silnie wpływa na procesy gospodarcze - powiedziała.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »