Znikają dwa ostatnie banki inwestycyjne na Wall Street

Wczoraj dwa ostatnie niezależne wielkie amerykańskie banki inwestycyjne - Goldman Sachs i Morgan Stanley - uznały, że kontynuowanie działalności w dotychczasowym kształcie nie ma sensu i podjęły decyzję o przekształceniu w holdingi bankowe.

Zarząd Rezerwy Federalnej (Fed), czyli amerykański bank centralny, zaakceptował tę decyzję. Tym samym po 75 latach od ówczesnej decyzji Kongresu USA o wydzieleniu działalności inwestycyjnej z banków depozytowo-kredytowych skończyła się era banków inwestycyjnych. Po przekształceniu w holding oba banki znajdą się w czołówce amerykańskich holdingów bankowych.

Decyzja Morgan Stanley i Goldman Sachs o przekształceniu w holdingi to kolejny akord w trwającym od ponad tygodnia chaosie na rynkach finansowych. Kolejna faza kryzysu finansowego, który coraz częściej porównywany jest z Wielkim Kryzysem z lat 30. XX wieku, zaczęła się dwa tygodnie temu od bankructwa banku inwestycyjnego Lehman Brothers i przejęciu przez Bank of America innego banku inwestycyjnego - Merrill Lynch.

Reklama

Ta fala kryzysu kosztowała inwestorów co najmniej 1 bilion dolarów. Podatnicy amerykańscy zapłacą za nią 700 mld dolarów, które amerykański rząd chce wyasygnować na wykup złych długów amerykańskich banków.

Decyzja Goldman Sachs i Morgan Stanley oznacza, że ich działalność po przekształceniu w holdingi będzie regulowana i kontrolowana przez bank centralny. Fed nie miał wpływu na to, co robią banki inwestycyjne, a te - jak dowodzi wywołany zapaścią na rynku amerykańskich kredytów hipotecznych kryzys finansowy - podejmowały nadmierne ryzyko, dążąc do osiągania jak najwyższych zysków.

Od chwili wybuchu kryzysu kredytów hipotecznych w 2007 roku Morgan Stanley musiał do końca I półrocza spisać na straty 15,7 mld dolarów. Straty Goldman Sachs spowodowane kryzysem były mniejsze i wyniosły ok. 4,9 mld dolarów.

Goldman Sachs i Morgan Stanley będą musiały teraz zbudować bazę depozytową. Analitycy oceniają, że zapewne odbędzie się to przez przejęcia banków komercyjnych. Morgan Stanley ma obecnie 36 mld dolarów depozytów i 3 mln detalicznych kont. Depozyty w grupie Goldman Sachs wyniosą ok. 20 mld dolarów.

*

Co uzyskają te banki dzięki przekształceniu? Czy nadzorowi nie powinny zostać poddane także fundusze wysokiego ryzyka (hedge funds)? Jakie banki zniknęły już z rynku w wyniku przejęcia, a kto zbankrutował?

Tomasz Świderek, Łukasz Korycki

Więcej: Gazeta Prawna 23.09.2008 (186) - str.4

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »