Zobacz, co warto wiedzieć przed wystawieniem mieszkania na sprzedaż

Zarówno zakup jak i sprzedaż nieruchomości to decyzja połączona ze sporym przepływem kapitału. Warto podejmować ją rozważnie, z jak największą wiedzą i spokojem. Na co zwrócić uwagę sprzedając mieszkanie, albo dom? Jak najlepiej zareklamować oferowaną nieruchomość? Podpowiadamy!

Sprzedaż w Warszawie

Sprzedaż mieszkania w Warszawie? Wydawać by się mogło, że to nic trudnego. Niemniej jednak kiedy nie chcemy stracić, a zyskać na tej transakcji powinniśmy nieco zaznajomić się z aktualnym rynkiem. Pomimo wyobrażeń, że w Polsce nieruchomości w stolicy będą tymi najdroższymi, nie jest to do końca prawdą - ku radości kupujących i niezadowoleniu sprzedających. Warszawa ma kilka dodatkowych punktów za to, że jest stolicą Polski, ale to nie wpływa całkowicie na cenę końcową nieruchomości. W innych miastach również jesteśmy w stanie osiągnąć popisowe kwoty mieszkań, dlatego sprzedaż powinna być odpowiednio przygotowana. Duże miasta rządzą się swoimi prawami i zwykle brak w nich słupów ogłoszeń dla wszystkich zainteresowanych.

Jeśli nabywca faktycznie poszukuje w danej dzielnicy nowego lokalu, to jak najbardziej tradycyjne metody będą miały swoją rację bytu. Jednak w przypadku, gdy przyszły inwestor jest spoza dzielnicy, w której znajduje się dom lub mieszkanie na sprzedaż musimy użyć nieco nowocześniejszych metod. Internet i portale ogłoszeniowe to obecnie chyba najważniejsze miejsce, z którego czerpiemy swoją wiedzę - nie tylko sprzedający czy kupujący, ale i agencje nieruchomości. Kiedy zamierzamy sprzedać bez prowizji, bo jesteśmy jedynym właścicielem, możemy mieszkanie lub dom sami umieścić na takiej stronie.

Metraż, wyposażenie, informacje dodatkowe

Cena mieszkania uzależniona jest od kilku głównych i kilku pośrednich czynników. Kształtuje ją na pewno lokalizacja, w jakiej znajdzie się oferowane mieszkanie. Im bliżej centrum, im bardziej rozpoznawalna dzielnica, im piękniejsze miejsce Warszawy tym wyższa kwota za metr kwadratowy. Jeśli mieszkanie jest gotowe do zamieszkania przez nowych lokatorów możemy dodatkowo poinformować o tym w ogłoszeniu. Na jego cenę na pewno wpłynie jakość i rodzaj wyposażenia, które się w nim znajduje. W przypadku kiedy zainwestowaliśmy w najlepsze marki AGD, meble możemy pomyśleć o wyższych kwotach. Niemniej pamiętajmy o tym, że gust gustowi nierówny i to co nam wydawać by się mogło spełnieniem marzeń, dla nabywcy może okazać się problemem, który rozwiąże w postaci wymiany mebli. Dlatego pewniejszym kapitałem mieszkania, czy oferowanego przez nas domu będzie wykończenie, które mamy na stałe wpisane w nieruchomość. Jeśli zamiast paneli, użyliśmy wysokogatunkowego drewna i położyliśmy parkiet to już zyskujemy kilka punktów. Jeżeli łazienki są ozdobione marmurami, czy gresem to też świadczy o wyższym standardzie.

Co dalej? Przede wszystkim, powinniśmy wziąć pod uwagę metraż. To on kształtuje, oprócz lokalizacji, pierwsze tendencje w wyborze danej nieruchomości. Teoretycznie - większy metraż powinien wiązać się z wyższymi kosztami, jednak niejednokrotnie nie jest to tak oczywiste. Ceny większych mieszkań w mniej atrakcyjnych miejscach, czy w gorszej jakości wykończenia mogą być podobne do tych, które mają kawalerki nieco bliżej centrum. Rozkład pomieszczeń, osobna kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, komórka lokatorska, miejsce w garażu, czy miejsce na parkingu, winda, ilość pięter, które piętro, jakość całego obiektu, jego prestiż lub brak. Rok budowy i materiały, z których wybudowano blok, to wszystko ma ogromny wpływ na ukształtowanie ceny nieruchomości. Im więcej mamy do zaoferowania, tym lepiej! Wszelkie informacje - ogólne czy bardziej szczegółowe, warto wpisać do ogłoszenia. Dla każdego liczy się coś innego i im bardziej będziemy skłonni opisać naszą nieruchomość, tym większa szansa, że potencjalnych zainteresowanych będzie więcej. A to już plus dla sprzedającego - im ich większa ilość zgłoszeń, tym mniej musimy być podatni na negocjacje i obniżanie ceny.

 

materiały promocyjne partnera
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »