ZUS masowo wypłaca nagrody. Dwa razy wyższe od trzynastych emerytur

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął proces wypłat nagród swoim pracownikom. Okazuje się, że już zaraz po wyborach zapadła decyzja o wypłacie specjalnych gratyfikacji finansowych pracownikom ZUS, a ich wysokość zależy od stażu pracy. Niemal wszyscy pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą liczyć na nagrodę, część otrzyma ją w wysokości dwukrotnej trzynastej emerytury.

  • ZUS wypłaci swoim pracownikom wysokie nagrody. Jest już termin zakończenia przelewów.
  • Decyzja o wypłacie premii w wysokości nawet dwóch trzynastych emerytur zapadła 16 października, czyli dzień po wyborach.
  • Część pracowników ZUS nie otrzyma jednak premii, a wszystko zależy od tego, jaki był ich stan na 30 września.

O masowych wypłatach nagród w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych donosi dziennik Fakt. Jak czytamy, już 16 października, czyli na dzień po wyborach parlamentarnych zapadła decyzja o wypłacie nagród prawie wszystkim zatrudnionym w ZUS. Pracownicy państwowej ubezpieczalni mają otrzymać nagrody najpóźniej do 31 października.

Reklama

Masowe wypłaty nagród w ZUS. Pracownicy dostaną dwukrotność trzynastej emerytury

Już pierwsi pracownicy ZUS powinni byli dostać nagrodę finansową, o której decyzja zapadła na dzień po głosowaniu w Polsce. Jak oficjalnie tłumaczony jest powód wypłaty nagrody? ZUS przekonuje w wewnętrznych komunikatach, że to pokłosie porozumienia, jakie wynegocjowano z Ministerstwem Finansów. - W dniu 16.10.2023 r. pracodawca oraz 11 organizacji zakładowych organizacji związkowych podpisali kolejne w tym roku porozumienie płacowe - przekazał ZUS w korespondencji do pracowników.

Okazuje się, że kwoty są niemałe. Część pracowników otrzyma niemal dwukrotność trzynastej emerytury. Wysokość nagrody wypłaconej pracownikom ZUS zależy od stażu ich pracy w instytucji:

  • 1500 zł brutto otrzymają pracownicy, którzy w ZUS pracują mniej niż rok,
  • 3000 zł brutto otrzymają zatrudnieni w ZUS ponad rok.

Wysokość kwot nagród jest niemal równa z kwotą trzynastej emerytury i jej dwukrotności. Trzynasta emerytura wypłacana jest wszystkim emerytom po równo, bez względu na wysokość ich zasadniczego świadczenia emerytalnego. W 2023 rok trzynasta emerytura, która zawsze jest równowartością minimalnej emerytury wyniosła 1588,44 zł brutto.

Część pracowników ZUS dostała jeszcze mniej. Wszystko zależy od etatu

Wyżej wskazane kwoty nagród, jakie ZUS wypłacił swoim pracownikom, dotyczą wyłącznie przypadku, gdy dany pracownik jest zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Może jednak zdarzyć się, że ktoś z pracowników zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy. Co wtedy?

Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy nagroda zostaje ustalona proporcjonalnie do wymiaru etatu - informuje ZUS pracowników w komunikacji wewnętrznej.

Ci nie dostaną nagrody w ogóle. ZUS tłumaczy dlaczego

Część zatrudnionych w ZUS nie zobaczy jednak nagrody wcale i nie mają oni co czekać do 31 października, bo pieniędzy nie dostaną. Kto został wykluczony? ZUS wskazuje, że nagroda nie wpłynie na konta osób, które na dzień 30 września:

  • znajdowały się na wypowiedzeniu z przyczyn, które leżą po stronie pracownika,
  • przebywały na urlopie wychowawczym,
  • odbywały urlop bezpłatny powyżej 30 dni.

Ile osób pracuje w ZUS?

Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pracuje grubo ponad 40 tys. osób. Ostatnie doniesienia wskazują na trochę ponad 43 tys. zatrudnionych osób. W ostatnich latach liczba pracujących w ZUS spadała.

Jeszcze w 2017 roku w ZUS pracowało prawie 45,5 tys. osób. W kolejnych latach zdecydowano się na redukcję kadr. Duże tąpnięcie w liczbie zatrudnionych miało miejsce w latach 2019 - 2020, gdy liczba zatrudnionych zmniejszyła się z 44,9 tys. do 43,3 tys. pracowników.

Kierownictwo ZUS przekonuje, że ostatnie redukcje były możliwe dzięki postępującej informatyzacji usług i przeniesieniu kontaktu z instytucją do internetu. Warto zwrócić w tym względzie chociażby uwagę na aplikację mZUS przeznaczoną na smartfony. Pojawiła się ona w 2022 roku, a w 2023 roku systematycznie podłączano do niej kolejne wnioski, tak że obecnie nie potrzeba nawet ruszać się z domu, by zawnioskować na przykład o 500 plus.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | nagrody | emerytura | 13. emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »