ZUS może dać ci emeryturę po bliskim zmarłym. Musisz spełnić ten warunek

Emerytura po zmarłym jest możliwa do otrzymania. Jak tłumaczy ZUS, jest szansa, by zachować świadczenie, które dotąd pobierał nasz bliski. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje jednak, że zdarzyć się to może tylko raz i musi zostać spełniony szczególny warunek.

  • Bliscy mogą otrzymać z ZUS świadczenie po zmarłym emerycie.
  • Emerytura musi jednak być przyznana na miesiąc, w którym beneficjent umarł.
  • Są trzy grupy uprawnionych do otrzymania emerytury po bliskim zmarłym.

Emerytura jest wypłacana przez ZUS aż do śmierci emeryta. Jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych dopuszcza przekazanie jednej emerytury bliskim zmarłego - współmałżonkowi czy dzieciom. ZUS nazywa to "wypłatą niezrealizowanego świadczenia" i to de facto przejęcie wypłaty emerytury po śmierci beneficjenta.

Reklama

Emerytura po śmierci beneficjenta. ZUS może wypłacić świadczenie bliskim

Emerytura wypłacona po śmierci seniora zwykle podlega zwrotowi, ale jest wyjątek. Ten dotyczy emerytury wypłaconej za miesiąc, w którym nastąpił zgon. ZUS nazywa "wypłatą niezrealizowanego świadczenia" sytuację, gdy świadczenie przysługiwało, a beneficjent choć miał do niego prawo, to z powodu śmierci z niego nie skorzystał.

- Gdy ktoś zmarł w listopadzie, a ZUS nie wypłacił świadczenia za listopad tej osobie, ponieważ otrzymał informację o zgonie emeryta lub rencisty, to na wniosek rodziny może zostać wypłacone tzw. niezrealizowane świadczenie - precyzuje Iwona Kowalska-Matis, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku.

Emeryturę możesz dostać nawet, gdy zmarły jej nie pobierał

Wypłata niezrealizowanego świadczenia może wystąpić również, gdy zmarły nie miał prawa do emerytury, ale przed śmiercią złożył wniosek o świadczenie, jednak decyzja nie wydana została zawczasu. Co więcej, ZUS wskazuje również, że osoba, która złożyła wniosek o ponowne przeliczenie emerytury, ale jej zgon nastąpił przed wydaniem decyzji, to po śmierci ma ona prawo do należności. Tę mogą dostać jej bliscy.

Dla kogo emerytura po zmarłym? Im ZUS wypłaci pieniądze

Do emerytury po zmarłym najbardziej uprawniona jest najbliższa rodzina. Wobec nich wymagane jest mieszkanie ze zmarłym emerytem, ale nie zawsze. Są generalnie trzy grupy osób uprawnionych. To:

  1. współmałżonek i dzieci zamieszkujące ze zmarłym emerytem w jednym gospodarstwie domowym,
  2. współmałżonek i dzieci zamieszkujące w innym gospodarstwie domowym niż zmarły,
  3. inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym lub tacy, którzy utrzymywali zmarłego członka rodziny.

Wniosek o wypłatę emerytury po zmarłym bliskim

Aby otrzymać emeryturę po zmarłym bliskim konieczne jest złożenie wniosku. W tym celu do ZUS powinniśmy zgłosić się z wnioskiem ENS, który znajdziemy w każdej placówce i na oficjalnej stronie internetowej. Ten dokument trzeba uzupełnić o:

  • odpis aktu zgonu,
  • odpis aktu urodzenia lub zawarcia małżeństwa (zależnie, kto zgłasza się po świadczenie: dziecko czy współmałżonek),
  • dokumenty lub inne dowody, które potwierdzają prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego lub utrzymywania zmarłego emeryta.

Czas na złożenie wniosku jest stosunkowo długi. ZUS przyjmuje zgłoszenia przez 12 miesięcy od dnia śmierci emeryta.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | świadczenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »