13. emerytura 2024. Znamy termin i wiemy już, ile dostaną seniorzy

13. emerytura niedługo zostanie wypłacona wszystkim seniorom w Polsce. Waloryzacja emerytur sprawiła, że znamy też na pewno kwotę świadczenia, jaką dostaną emeryci. Wiemy również, kiedy świadczenie trafi do seniorów. ZUS już niebawem wypłaci pieniądze.

  • Wypłata 13. emerytury niedługo trafi do seniorów. Waloryzacja emerytur przeprowadzona 1 marca upewniła nas - znamy dokładną kwotę świadczenia.
  • 13. emerytura trafi do ponad 6 mln emerytów. Każdy dostanie tę samą kwotę bez względu na wysokość zasadniczego świadczenia.
  • Choć świadczenie jest szeroko wypłacane, jest grupa osób, które 13. emerytury nie dostaną.

13. emerytura to świadczenie, które niebawem trafi do ponad 6 mln emerytów. Wszyscy oni mogą liczyć na wypłatę w kwocie minimalnej emerytury. Waloryzacja emerytur 2024, która ruszyła 1 marca, rozwiała wszelkie wątpliwości.

Reklama

13. emerytura 2024. Wiemy już, ile dostaną emeryci

Waloryzacja emerytur, która ruszyła 1 marca 2024 roku, wywindowała kwotę minimalnej emerytury. Waloryzacja kwotowa podniosła wartość świadczenia o 12,12 proc., co doprowadziło do wzrostu najniższego ustawowego poziomu świadczenia emerytalnego z 1588,44 zł do 1780,96 zł.

To kluczowa informacja dla beneficjentów, którzy otrzymują 13. emeryturę. Emeryci bez względu na to, ile dostają zasadniczej emerytury, otrzymają właśnie 1780,96 zł brutto w ramach wypłaty 13. emerytury.

Kiedy 13. emerytura? ZUS już niebawem wyśle pieniądze

Wypłata 13. emerytury 2024 odbędzie się w tym samym terminie, w którym świadczenie wypłacano w poprzednich latach. Znaczy to, że trzynastą emeryturę seniorzy dostaną z ZUS już w kwietniu. Świadczenie powinno trafić do każdego emeryta zwyczajowym terminie otrzymywania przelewu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wyłączenie z trzynastej emerytury może się przydarzyć, ale dotyczy zwykle niewielkiej grupy seniorów. 13. emerytury nie dostaną sędziowie i prokuratorzy w stanie spoczynku oraz ci emeryci, którzy mieli zawieszoną wypłatę świadczenia na dzień 31 marca 2024. Tym ostatnim ZUS zawiesi wypłatę, w przypadku gdy mowa o biorcach wcześniejszej emerytury i zarabiają ponad 130 proc. przeciętnej pensji (9802,50 zł brutto).

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | emerytura | ZUS | 14. emerytura | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »