ZUS przypomina o wnioskach. Jeśli złożysz za późno, stracisz 800 zł

800 plus obowiązuje już od początku 2024 roku. Rodziny, które dostawały dotąd 500 plus, teraz otrzymują 800 zł na dziecko, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał właśnie komunikat w sprawie przedłużenia okresu wypłacania świadczenia. Jak przypomina ZUS, konieczne jest złożenie wniosku, bez którego już niebawem beneficjenci mogą przestać otrzymywać pieniądze. Stosowne zgłoszenia przyjmowane są już od początku lutego.

  • ZUS przypomina beneficjentom o konieczności złożenia wniosku o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Wnioski składać można już od 1 lutego.
  • Po 800 plus na okres od 1 czerwca 2024 do 31 maja 2025 zgłaszać się można wyłącznie drogą elektroniczną.
  • Obecni beneficjenci świadczenia, którzy zgłoszą się po 800 plus dopiero w drugiej połowie roku, mogą stracić 800 zł, a nawet 1600 zł.

Świadczenie wychowawcze jeszcze do niedawna wynosiło 500 zł miesięcznie. Na cel jego obsługi z budżetu tylko w 2023 roku przeznaczono aż 41,6 mld zł. Koszty w tym roku bez wątpienia będą większe, ponieważ świadczenie przekształcono w 800 plus. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że konieczne jest złożenie wniosku w odpowiednim terminie, ponieważ jego brak może skutkować wstrzymaniem wypłat świadczenia.

Reklama

ZUS przypomina o wnioskach. Najlepiej zgłosić się do końca kwietnia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina o składaniu wniosków o 800 plus na nowy okres rozliczeniowy. Od 1 lutego ruszył nabór wniosków na okres od 1 czerwca 2024 do 31 maja 2025. Uruchomienie naboru wniosków na początku drugiego miesiąca roku spotkało się z ogromnym zainteresowaniem. Tylko w ciągu pierwszych 7 dni lutego do ZUS trafiło ponad 1,1 mln wniosków.

- W ciągu pierwszej kilku dni przyjęliśmy 1,1 mln wniosków na ponad 1,7 mln dzieci - ujawnił w rozmowie z PAP rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski.

Wniosek o 800 plus można złożyć w dowolnym czasie, jednak jeśli chcemy zachować ciągłość wypłat, najlepiej zrobić to do 30 kwietnia. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że w czerwcu na naszym koncie pojawi się przelew z tytułu świadczenia wychowawczego.

Wniosek o 800 plus złóż bez zwłoki. Jeśli się spóźnisz, stracisz 800 zł, a nawet 1600 zł

Brak wniosku o 800 plus do końca kwietnia to przerwanie ciągłości wypłat. Jeśli do ZUS zgłosimy się w maju, w czerwcu świadczenia nie dostaniemy, ale w lipcu wypłata pojawi się z wyrównaniem za czerwiec. Z kolei wniosek złożony w czerwcu zaowocuje wypłatą 800 plus od sierpnia z wyrównaniem za poprzednie miesiące. 

Gorzej, gdy obecni beneficjenci świadczenia prześpią pierwszą połowę roku i po pieniądze zgłoszą się w lipcu. Wówczas świadczenie zostanie przyznane od września, ale z wyrównaniem tylko od lipca, więc bez 800 zł za czerwiec.

Natomiast ci, których wniosek o 800 plus ZUS otrzyma w sierpniu, dostaną pieniądze w październiku, ale z wyrównaniem od sierpnia. Oznacza to, że stracą 1600 zł (800 zł za czerwiec i 800 zł za lipiec), które mogliby mieć, gdyby szybciej złożyli wniosek.

Jak złożyć wniosek 800 plus ? Wystarczy komórka z aplikacją

Wnioski o 800 plus przyjmuje i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wyłącznie drogą elektroniczną. W ramach elektronicznych wniosków o świadczenie wychowawcze są cztery sposoby składania takiego wniosku. To kolejno:

  • platforma PUE ZUS - tam można również znaleźć informacje na temat wniosku i jego obsługi,
  • strona internetowa banku lub jego aplikacja mobilna,
  • Emp@tia, czyli portal Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
  • aplikacja mZUS na smartfony, która zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 800 plus.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 800 plus | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »