ZUS wydał ważny komunikat. Oni emeryturę odbiorą na poczcie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych donosi, że jeszcze w październiku część emerytów otrzyma drugą emeryturę. Powodem jest specyficzne ułożenie kalendarza, które sprawia, że przesuwają się terminy wypłat emerytur. Jak dodał ZUS w komunikacie, część emerytów musi iść po emeryturę na pocztę.

  • ZUS wysłał komunikat w sprawie wcześniejszych wypłat emerytur.
  • Ze względu na ułożenie kalendarza, część emerytur listopadowych zostanie wypłacona w październiku.
  • Część seniorów będzie musiała przejść się na pocztę po swoje świadczenie.

Fakt, że 1 listopada to dzień wolny, sprawia, że przesuwa się termin wypłat emerytur listopadowych. Emeryci, którzy odbierają swoje świadczenie pierwszego dnia miesiąca, dostaną więc drugą emeryturę w październiku. Jeszcze w październiku swoje świadczenie dostaną także ci, którzy renty i zasiłki dostają zwykle na początku miesiąca.

Reklama

ZUS przesuwa termin wypłaty świadczeń. Wszystko przez kalendarz

Listopadowa emerytura zostanie wcześniej wysłana do osób, które dostają ją pierwszego dnia miesiąca. Zawsze, gdy termin wypłaty emerytury przypada w dzień wolny, ZUS wysyła pieniądze z wyprzedzeniem. Przypomnijmy, że w miesiącu emerytura wysyłana jest do seniorów w następujących dniach:

  • 1. dzień miesiąca,
  • 5. dzień miesiąca,
  • 6. dzień miesiąca,
  • 10. dzień miesiąca,
  • 15. dzień miesiąca,
  • 20. dzień miesiąca,
  • 25. dzień miesiąca.

Oni muszą pójść po emeryturę na pocztę

ZUS wskazuje, że dla osób, które odbierają emeryturę na konto bankowe, zmiana będzie nieodczuwalna. Emerytura na ich koncie po prostu pojawi się dzień wcześniej. W gorszej sytuacji są natomiast seniorzy, którzy nie odbierają świadczenia przelewem na konto.

"Ci klienci muszą czekać na wizytę listonosza lub odebrać swój przelew na poczcie" - podkreśla Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Ubankowienie emerytów w Polsce. ZUS zachęca seniorów do kont bankowych

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje przy tym, że już zdecydowana większość seniorów w Polsce odbiera swoje świadczenie emerytalne na konto w banku. Pozwala to na łatwy transfer pieniędzy w kryzysowych sytuacjach, a ostatnio taką była wrześniowa powódź w południowo-zachodniej Polsce.

"Niestety nadal część naszych świadczeniobiorców woli otrzymywać pieniądze w gotówce tymczasem bankowe konto to nie tylko gwarancja terminowości, ale także bezpieczeństwa pieniędzy" - podsumowuje Kowalska-Matis.

Obecnie średnie ubankowienie emerytów w Polsce sięga ponad 85 proc. seniorów. Największy odsetek seniorów odbierających świadczenia z ZUS na konto bankowe jest w Opolskiem, gdzie to 90,3 proc. osób. Z kolei najmniejszy odsetek ubankowionych jest w Lubelskiem, ponieważ dotyczy to 83,8 proc. seniorów.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | Emerytura | komunikat | terminy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »