Od 1 marca 620 zł dodatku na wniosek. ZUS wyda decyzję w 30 dni

Dodatek dla sieroty zupełnej to specjalne świadczenie wypłacane przez ZUS osobom, które pobierają rentę rodzinną. Po waloryzacji 1 marca wysokość dodatku dla sieroty zupełnej wynosi 620,36 zł. O wypłatę dodatku dla sierot zupełnych może starać się każdy, kto stracił obydwoje rodziców i wciąż kontynuuje naukę.

  • Dodatek dla sieroty zupełnej to szansa na powiększenie renty rodzinnej dla tych, którzy stracili rodziców i kontynuują naukę.
  • ZUS od 1 marca wypłaca świadczenie w kwocie 620 zł pod warunkiem. Wcześniej było to 553 zł.
  • Pieniądze w ramach dodatku dla sieroty zupełnej otrzymać można względnie szybko. ZUS wydaje decyzję o wypłacie środków w 30 dni.

Dodatek dla sieroty zupełnej jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie to nie jest szeroko znane, choć to względnie niemała finansowa pomoc świadczona przez ZUS osobom, które straciły rodziców.

Reklama

Dodatek dla sieroty zupełnej. Kto może dostać świadczenie?

Dodatek dla sierot zupełnych jest świadczeniem dla osób, które nie posiadają rodziców. Możliwe jest to także, gdy tylko matka wnioskodawcy zmarła, a sytuacja ojca jest nieznana i nie było go w życiu świadczeniobiorcy od narodzin.

ZUS przyzna świadczenie tylko, gdy istnieje uprawnienie do pobierania renty rodzinnej. Jeśli te warunki są spełnione, nie ma znaczenia wiek osoby uprawnionej do dodatku, beneficjent może być nawet niepełnoletni. Dodatek dla sierot zupełnych może być wypłacany razem z innymi świadczeniami.

W momencie, gdy wygasa prawo do renty rodzinnej, beneficjent traci także prawo do otrzymywania dodatku dla sieroty zupełnej. Jeśli świadczeniobiorca kontynuuje naukę, rentę rodzinną, a więc także i dodatek dla sieroty zupełnej otrzymywać może do 25. roku życia. Wymogiem jednak jest, by uprawniony przesyłał do ZUS dokumenty, które udowadniają, że wciąż się edukuje.

Ile wynosi dodatek dla sieroty zupełnej 2024?

Jeszcze do 29 lutego 2024 roku dodatek dla sieroty zupełnej wynosił 553,30 zł comiesięcznego świadczenia przelewanego przez ZUS. Jednak już od 1 marca, wraz z waloryzacją rent i emerytur wysokość świadczenia wzrosła do kwoty 620,36 zł. Ta kwota będzie obowiązywać do następnej waloryzacji, czyli do 28 lutego 2025 roku włącznie.

Wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej. Oprócz pisma potrzeba specjalnego dokumentu

Aby zgłosić się po dodatek dla sieroty zupełnej należy przedstawić wniosek wraz z odpowiednimi dokumentami. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że do skompletowania zgłoszenia potrzebne są:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej, czyli druk ERRD, 
  • dokumenty potwierdzające datę zgonu rodziców,
  • lub dokument poświadczający datę zgonu matki wraz z aktem urodzenia wskazującym na to, że ojciec od narodzin był nieznany.

Dokumenty powinniśmy dostarczyć do wybranej jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. Wniosku nie trzeba składać osobiście, można skorzystać z pomocy pośrednika, ale możemy także wysłać wniosek pocztą.

Decyzja z ZUS w 30 dni. Jeśli nie dostaniesz dodatku, możesz się odwołać

ZUS rozpatruje wnioski o przyznanie dodatku w ciągu 30 dni od ich złożenia. Może się zdarzyć jednak tak, że ZUS wniosek odrzuci. Wówczas wnioskodawcy przysługuje odwołanie od negatywnej decyzji.

To trzeba złożyć pisemnie lub ustnie w tej samej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która decyzję wydała. Jeśli jednak nie złożymy odwołania od decyzji ZUS w ciągu miesiąca, następuje jej uprawomocnienie. W efekcie dodatek dla sieroty zupełnej przepada.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | dodatek | dodatek dla sieroty zupełnej | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »