Związki zawodowe w NBP za szybkim wyborem prezesa
Związki zawodowe, działające w Narodowym Banku Polskim, chcą jak najszybszego powołania prezesa banku centralnego. W tej sprawie wystosowały pismo do pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.
Jak informują w piśmie, za szybkim wyborem przemawia "interes Państwa, w sytuacji poważnego zagrożenia kryzysem w Unii Europejskiej, której Polska jest członkiem". "Także w obliczu klęski żywiołowej, niszczącej nasz kraj, nie można pozostawić tak poważnej instytucji finansowej, jaką jest Bank Centralny, bez prezesa" - podkreślają.
W piśmie wskazano także na napiętą sytuację w samym banku centralnym, gdzie udziela się "atmosfera niepewności", a jednocześnie konieczne jest wywiązywanie się z obowiązków wynikających z członkostwa w Europejskim Systemie Banków Centralnych.
"Uważamy (...), iż decyzja w sprawie nominacji na stanowisko szefa banku centralnego powinna zapaść już dziś! Przesunięcie terminu głosowania nad kandydaturą prezesa NBP na lipiec spowoduje, że niepewna i niestabilna sytuacja w Narodowym Banku Polskim trwająca od dnia 10 kwietnia br. może wydłużyć się aż do października. Do takiej sytuacji - naszym zdaniem - nie można dopuścić!" - czytamy w liście przesłanym do PAP w czwartek, datowanym na 8 czerwca.
Pod listem podpisali się przedstawiciele: Autonomicznego Związku Zawodowego Pracowników NBP, NSZZ "Solidarność" w NBP oraz Krajowego Związku Zawodowego Pracowników NBP.
Sejmowa komisja finansów pozytywnie zaopiniowała w środę kandydaturę Marka Belki na stanowisko prezesa NBP. Kandydaturę tę zgłosił pełniący obowiązki prezydenta marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Komorowski zapowiedział, że w czwartek posłowie zdecydują w głosowaniu, czy tego dnia Sejm zajmie się kwestią wyboru Marka Belki na nowego prezesa NBP. Sprzeciw wobec głosowania nad wyborem prezesa NBP podczas rozpoczętego w środę posiedzenia Sejmu złożył klub PiS. Jeśli sprzeciw ten zostanie odrzucony, Sejm jeszcze w czwartek będzie głosował nad kandydaturą Belki.
10 kwietnia w katastrofie lotniczej prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem zginął m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. Jego obowiązki w NBP i RPP przejął pierwszy zastępca - Piotr Wiesiołek. Pojawiły się jednak opinie konstytucjonalistów, że nie może on przewodniczyć RPP i zwoływać posiedzeń Rady czy też brać udziału w głosowaniach, bo nie pozwala mu na to ani ustawa o NBP, ani konstytucja.