Zwolnienie z abonamentu RTV będzie szersze? Resort ujawnił plany

Abonament RTV obowiązuje od lat, a opłata ma zasilać działanie mediów publicznych. Jednak ułomność w jej pobieraniu sprawia, że masowo omijany jest przez wielu Polaków. Dlatego też resort kultury planuje zmiany w opłacie. W tej kwestii poruszono także temat zwolnień z abonamentu RTV. Już wiadomo, jakie plany ma Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Ministerstwo Kultury ujawniło swoje plany w kwestii zmian w systemie ściągania abonamentu RTV.
  • Resort ujawnił, co zamierza, w odpowiedzi na pytanie wiceministry edukacji, Joanny Muchy.
  • Obecnie zwolnienie z abonamentu RTV może nastąpić na podstawie wieku, stanu zdrowia, zatrudnienia czy wysokości emerytury.

Abonament RTV w teorii powinien być opłacany przez każdego, kto posiada telewizor lub radio. Jednak nie każdy jest w stanie zapłacić 27,30 zł opłaty miesięcznie. W najcięższej sytuacji znajdują się osoby starsze, inwalidzi i ci w trudnej sytuacji materialnej, którzy nie są na tyle majętni, by wyłożyć w skali roku niemal 330 zł na cel tej opłaty.

Reklama

Zwolnienie z abonamentu RTV będzie rozszerzone? Ministerstwo Kultury odpowiada

W sprawie rozszerzenia grupy osób zwolnionych z abonamentu RTV do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zwróciła się posłanka Joanna Mucha z Trzeciej Drogi. Wiceministra edukacji zapytała się właśnie o los wymienionych wyżej grup, których przedstawiciele mogą mieć trudności z opłaceniem abonamentu.

Resort kultury odpowiedział, że jest w trakcie prac nad większą zmianą ustawy dotyczącej abonamentu RTV i z tego powodu "nie planuje wprowadzać częściowych zmian w systemie zwolnień od opłat abonamentowych". Zamiast tego Ministerstwo Kultury zapowiada "gruntowną reformę mediów publicznych, dostosowujących je do standardów europejskich".

Tym samym nie mamy co liczyć na jakiekolwiek zmiany w materii abonamentu RTV w najbliższym czasie. Zamiast tego czeka nas gruntowna zmiana systemu pobierania tej opłaty. Jak na razie jednak obowiązuje dotychczasowy, kulawy system ściągania abonamentu, który wiele osób omija. Z drugiej jednak strony kontrolerzy z Poczty Polskiej dbają o to, by unikający uiszczania opłaty płacili wysoką karę w wymiarze ponad 800 zł.

Kto nie musi opłacać abonamentu RTV? Jest kilka grup, które nie muszą płacić

Abonament RTV opłacać należy nawet jeśli posiadamy w domu kablówkę. Opłata zależy bowiem od posiadania sprzętu zdolnego odbierać sygnał publicznych nadawców. Już obecnie obowiązuje zwolnienie z regulowania opłaty dla szeregu osób. Ustawodawca przewiduje kilka grup zwolnionych od opłacania abonamentu RTV.

W takiej sytuacji są chociażby emeryci, których emerytura nie przekracza kwoty 50 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Nie brak seniorów zwolnionych z opłacania abonamentu, gdyż przeciętna emerytura w 2023 roku wyniosła 2900 zł, tymczasem przeciętna wypłata wynosiła 7200 zł.

Zwolnienie z abonamentu RTV odbywa się zwykle w oparciu wiek, ale również liczy się stan zdrowia czy zatrudnienie. Wyłączenie z opłacania abonamentu dotyczy osób:

  • po 75. roku życia,
  • po 60. roku życia z prawem do emerytury, która nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. średniego wynagrodzenia.
  • zaliczane do I grupy inwalidzkiej,
  • zarejestrowani jako bezrobotni,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi.

Spełniający wymienione przesłanki nie są jednak automatycznie zwalniani z opłacenia abonamentu RTV. Jeśli wcześniej zarejestrowali telewizor lub radio, nie mogą po prostu przestać płacić. Konieczne jest uprzednie złożenie oświadczenia w placówce Poczty Polskiej. Dołączyć do niego trzeba dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia z opłat abonamentowych.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »