Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Dzisiaj mija termin na złożenie wniosku

Termin został wydłużony, ale to już ostatnie godziny, by złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcą otrzymać zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej, mają czas na jego wysłanie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jeszcze tylko dzisiaj (05.06).

  • Zgodnie z przepisami jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne okaże się, że składka ta została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, płatnikowi składek przysługuje jej zwrot.
  • Wniosek o zwrot nadpłaty zostanie automatycznie utworzony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
  • Należy przygotowany dokument sprawdzić i podpisać, a następnie wysłać go do ZUS-u.
  • Nadpłatę ZUS przekaże na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 3 sierpnia.

Reklama

Wniosek o zwrot nadpłaty, która wynika z rocznego rozliczenia, zostanie utworzony i udostępniony na profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS na drugi dzień po identyfikacji z kontem płatnika lub ubezpieczonego dokumentu z rocznym rozliczeniem. Wniosek o zwrot na PUE ZUS będzie udostępniony w widoku "Dokumenty i wiadomości, sekcja dokumenty robocze".

Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata, a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

Nadpłata składki zdrowotnej. Jak złożyć wniosek?

Jak wyjaśnił ZUS, może to zrobić, wybierając wniosek RZS-R z listy dostępnych dokumentów w sekcji dokumenty robocze. Dokument ten należy wypełnić, wskazując kwotę zwrotu, która wynika z rocznego rozliczenia. Jest to kwota z pozycji 27 w bloku XII ZUS DRA/III.F ZUS RCA.

ZUS zwrócił uwagę, że przedsiębiorcy powinni również zweryfikować, czy podpowiadany na wniosku numer rachunku, na który ma być przekazany zwrot, jest poprawny lub wprowadzić go ręcznie.

- Zwrot składki zdrowotnej niektórzy podatnicy będą musieli opodatkować, a nawet zapłacić od zwrotu składki zdrowotnej składkę zdrowotną. Mogą się z tym spotkać przedsiębiorcy, którzy rozliczają się metodą podatku liniowego. W 2022 r. mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składkę zdrowotną do limitu 8700 zł w ciągu roku. Zwrot składki w tym limicie będzie się wiązał ze zmniejszeniem kosztów w 2023 r., a tym samym zwiększy się im zarówno podstawa opodatkowania, jak również składki zdrowotnej. W przypadku podatników rozliczających się metodą ryczałtu ewidencjonowanego zwiększy się przychód do opodatkowania, ale dopiero na etapie składania zeznania za 2023 r. - tłumaczył niedawno Interii Biznes Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: składka zdrowotna | ZUS | przedsiębiorstwa | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »