Zwrot w polityce USA? Cięcia w budżecie i wzrost wydatków na zbrojenia
Administracja Donalda Trumpa proponuje sięgające 163 mld dolarów cięcia w budżecie federalnym w przyszłym roku - informuje Reuters. Jednocześnie proponuje się wzrost wydatków na obronę o 13 proc., a wydatków na bezpieczeństwo wewnętrzne o prawie 65 proc. w porównaniu z poziomami uchwalonymi w 2025 r.
"Trump proponuje cięcie budżetu federalnego o 163 miliardy dolarów" - informuje Reuters w piątek 2 maja. Agencja tłumaczy, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zaproponowała cięcie wydatków federalnych eliminujące ponad jedną piątą wydatków niemilitarnych (z wyłączeniem obowiązkowych programów).
Donald Trump chce w przyszłym roku mocno przyciąć wydatki. Biały Dom stwierdził w oświadczeniu, że proponowany budżet podniesie wydatki na obronę o 13 proc., a wydatki na bezpieczeństwo wewnętrzne o prawie 65 proc. w porównaniu z poziomami uchwalonymi w 2025 r. Ale wydatki uznaniowe nie związane z obroną i bezpieczeństwem zostaną obniżone o 23 proc. (do najniższego poziomu od 2017 r.).
"W tym krytycznym momencie potrzebujemy historycznego budżetu - takiego, który zakończy finansowanie naszego upadku, postawi Amerykanów na pierwszym miejscu i zapewni bezprecedensowe wsparcie dla wojska i bezpieczeństwa wewnętrznego" - uzasadnił Russ Vought, dyrektor OMB (Office of Management and Budget).
Reuters przypomina, że propozycja pojawia się w momencie, gdy Republikanie w Kongresie USA starają się uzgodnić cięcia wydatków federalnych, aby sfinansować przełomowy projekt ustawy o obniżce podatków (mają zamiar uchwalić go do 4 lipca - Dzień Niepodległości).
Dodajmy, że szef Pentagonu Pete Hegseth zapowiada radykalną transformację sił lądowych USA (US Army), zakładającą m.in. odejście od przestarzałych systemów oraz postawienie na systemy bezzałogowe kosztem śmigłowców - podał w czwartek portal Breaking Defense cytowany przez Polską Agencję Prasową. Wycofane mają być starsze śmigłowce Apache.
Jak napisał Hegseth w opublikowanym przez portal Breaking Defense wewnętrznym memorandum, zmiany dotyczące największego rodzaju amerykańskich sił zbrojnych mają stworzyć "szczuplejsze, bardziej śmiercionośne siły" i aby to zrobić musi "przekształcić się w przyspieszonym tempie, wyzbywając się przestarzałych, zbędnych i nieefektywnych programów, a także restrukturyzując kwatery główne i systemy zakupów".
USA zrezygnują też z dalszych zakupów wozów Humvee (HMMWV) i JLTV. Nie będą też pozyskiwać nowo opracowanych lekkich czołgów M10 Booker, których pierwsze egzemplarze trafiły do armii w ubiegłym roku.
***