Szukasz mieszkania w Poznaniu? Weź pod uwagę te dzielnice
W Poznaniu zjesz pyry z gzikiem, obejrzysz słynne koziołki i odkryjesz uroki Starego Rynku. Jeśli jednak chcesz zamieszkać tu na stałe i rozważasz zakup mieszkania, koniecznie odkryj te niezwykłe dzielnice. Mowa o Ratajach i Chartowie we wschodniej części stolicy Wielkopolski. Jakie atrakcje czekają tam na mieszkańców? Czy warto tu zamieszkać?
Na zachodzie Polski, w województwie wielkopolskim, nad rzeką Wartą leży miasto Poznań. To ważny ośrodek przemysłu, handlu, oświaty i kultury. Bliskość niemieckiej granicy oraz dobre skomunikowanie z innymi regionami Polski sprawiają, że miasto dynamicznie się rozwija. Przekłada się to na fakt, iż Poznań nieustannie znajduje się w czołówce miast wojewódzkich pod względem atrakcyjności inwestycyjnej.
Rynek mieszkaniowy stolicy Wielkopolski jest jednym z sześciu największych w kraju i wciąż wykazuje tendencję rosnącą, zarówno pod względem cen, jak też liczby oddawanych mieszkań. Dla potencjalnych mieszkańców powstaje coraz więcej inwestycji w różnych częściach miasta.
- Dużym zainteresowaniem cieszą się nie tylko mieszkania w samym centrum, ale także inwestycje położone nieco dalej. Poznaniacy szukają spokojnego miejsca do życia i korzystają z dobrze zorganizowanej komunikacji miejskiej - opowiada Marcin Marszałek, kierownik biura sprzedaży Grupy Murapol w Poznaniu.
We wschodnim rejonie miasta znajdują się Rataje i Chartowo, wchodzące w skład Nowego Miasta - jednej z dawnych głównych dzielnic stolicy Wielkopolski. W tej części Poznania, przy ulicy Kurlandzkiej, znajduje się jeden z 18 fortów Twierdzy Poznań. Pamiątka z końca XIX wieku wciąż jest doskonale zachowana. Ale to zdecydowanie nie jedyny element, który sprawia, że Rataje są wyjątkową częścią miasta. Znajdziemy tu na przykład użytek ekologiczny tzw. "Traszki Ratajskie", czyli obszar ochrony zagrożonych gatunków płazów. To świetne miejsce na spacer czy popołudniową wycieczkę.
Ważnym punktem na mapie tej części Poznania pozostaje także Kopiec Wolności, pierwotnie zwany Kopcem Zmartwychwstania, usypany jako symbol zwycięstwa w Powstaniu Wielkopolskim oraz przyłączenia ziem do niepodległej Polski. W czasach okupacji hitlerowskiej został rozebrany, jednak po roku 1986 postanowiono na nowo go odbudować. Aktualnie kopiec jest symbolem wolności, jako największej wartości człowieka. Przy ul. Chartowo swoją siedzibę ma z kolei najstarsza katolicka oficyna wydawnicza w Polsce - Drukarnia i Księgarnia Św. Wojciecha. Została założona już pod koniec XIX wieku i do dziś pozostaje jednym z ważnych elementów historii Poznania.
- Ta część miasta przyciąga też sporo studentów, a to ze względu na Politechnikę Poznańską, która znajduje się w sąsiedniej dzielnicy - dodaje Marcin Marszałek z Grupy Murapol. Poznańska uczelnia zajmuje 3. miejsce wśród polskich uczelni technicznych i ujmuje przyszłych absolwentów szeroką ofertą edukacyjną, nowoczesnym kampusem, możliwością rozwijania pasji pozanaukowych i przede wszystkim wyjątkową atmosferą.
W bliskiej odległości, przy ul. Szwajcarskiej mieści się także Kompania Piwowarska, słynne miejsce na mapie Poznania. Firma posiada ok. 22% udziałów w polskim rynku piwa i zatrudnia ponad 3200 osób. Jednak największą i najbardziej rozpoznawalną atrakcją tego rejonu stolicy Wielkopolski, o której nie sposób nie wspomnieć, jest słynne Jezioro Matlańskie.
Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik o powierzchni aż 67,5 hektara. To nie tylko jedno z najpopularniejszych miejsc na weekendowy odpoczynek, ale także centrum sportów wodnych. Skorzystać można tu m.in. z Term Maltańskich, czyli kompleksu saun i basenów, zjazdów rynnowych, ale także sztucznego lodowiska i całorocznego stoku narciarskiego.
- Inwestycje mieszkaniowe w pobliżu Jeziora Maltańskiego przyciągają młode małżeństwa i rodziny z dziećmi. To doskonała okolica na odpoczynek, wycieczkę rowerową czy krótki popołudniowy spacer. Nad jeziorem można spędzić cały weekend bez konieczności wyjeżdżania poza miasto. Ośrodek Malta Ski, czyli całoroczne centrum sportów zimowych zapewnia mnóstwo atrakcji, przyciąga dorosłych, dzieci i młodzież. To także dobra okolica na inwestycje w mieszkania pod wynajem. - mówi Marcin Marszałek, kierownik biura sprzedaży Grupy Murapol w Poznaniu.
Warto wspomnieć, że poznańskie jezioro ściśle związane jest z jednym z najważniejszych w Polsce (a nawet Europie Środkowo-Wschodniej) festiwali teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Od 1991 roku na przełomie czerwca i lipca odbywa się Malta Festival Poznań, który przyciąga nie tylko okolicznych mieszkańców, ale i adeptów kultury z całego świata. Część atrakcji odbywa się właśnie nad jeziorem, na terenie Toru Regatowego Malta.
Oprócz miejsc stworzonych do rekreacji oraz ściśle związanych z historią Poznania okolice nad Jeziorem Maltańskim oferują także mnóstwo praktycznych rozwiązań. W sąsiedztwie znajdziemy wszystkie niezbędne elementy nowoczesnej infrastruktury: szkoły, przedszkola, żłobki, restauracje, kawiarnie, apteki, gabinety lekarskie i dentystyczne, sklepy spożywcze, supermarkety, kwiaciarnie czy stacje benzynowe.
Świeże produkty spożywcze mieszkańcy mogą kupić na pobliskiej giełdzie (Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A.). W sąsiedztwie przy ul. Szwedzkiej znajduje się HOMEPARK Franowo, w którym mieszczą się m.in. sklepy budowlane i meblowe (Obi, Jysk, Jula), a nawet McDonald’s. - Na najmłodszych czekają okoliczne place zabaw, pobliski park linowy oraz ZOO, do którego spacerem można dotrzeć w 20 min. - dodaje Marcin Marszałek.