Tysiące euro na wsparcie start-upowych i biznesów
30 tysięcy euro w gotówce i możliwość zaprezentowania swojego pomysłu przed inwestorami z całego świata. To tylko niektóre korzyści dla start-upów, które wezmą udział w Startup Contest - konkursie organizowanym w ramach konferencji Infoshare w Gdańsku.
- Udział w konkursie o międzynarodowym zasięgu to dla młodych firm szansa na zastrzyk gotówki na rozwój działalności, dynamizację. Obecność na scenie i możliwość zaprezentowania swoich pomysłów przed zagranicznymi VC i przedstawicielami największych korporacji dla wielu staje się prawdziwą trampoliną do sukcesu - mówi Grzegorz Borowski - CEO Infoshare, organizatora konferencji.
Aplikować może każdy start-up. Dwudziestka najlepszych zaprezentuje swój pomysł na Growth Stage - jednej z głównych scen konferencji, gdzie będzie mogła pokazać się międzynarodowym inwestorom, przedstawicielom funduszy VC i reprezentantom największych korporacji. Międzynarodowe jury weźmie pod uwagę m.in. potencjał biznesowy projektu, zespół oraz innowacyjność prezentowanego rozwiązania. Nagrodzone zostaną trzy najlepsze start-upy. Główna nagroda to 20 000 euro w gotówce. Drugie i trzecie miejsce otrzymają kolejno 7000 i 3000 euro. Fundatorem nagrody jest Prezydent Gdańska.
Start-upy coraz chętniej biorą startują w konkursach. W 2019 roku do Startup Contest zgłosiło się 601 firm. To o ponad 100 więcej niż w roku poprzednim. Ponad połowa (59 proc.) aplikacji z poprzedniej edycji konkursu to start-upy na wczesnym etapie rozwoju, tzw. early stage, głównie z Polski (120 firm), Niemiec (58 firm) i Wielkiej Brytanii (51 firm).
Blisko jedna trzecia firm, które aplikowały w 2019 roku, oferowało rozwiązania dla branży medycznej, finansowej (banki, firmy ubezpieczeniowe) oraz e-commerce. Ponad 200 nadesłanych zgłoszeń to projekty oparte o blockchain i kryptowaluty.
- Obserwujemy wzrost liczby projektów w obszarze Fintech. Do ostatniej edycji konkursu zgłosiło się 57 firm oferujących rozwiązania dla branży finansowej. To dwa razy więcej niż w 2018 roku. Od kilku lat w top 5 obszarów są projekty AI, jednak ich pogłębiona analiza wskazuje, że w wielu przypadkach nie można mówić o sztucznej inteligencji, a raczej o uczeniu maszynowym czy analizie danych - komentuje Grzegorz Borowski.
- Jednocześnie obserwujemy, że z roku na rok projekty, które aplikują do Startup Contest, są coraz bardziej dojrzałe, niezależne od branży, w której działają - dodaje.
Rekrutacja trwa do 28 lutego 2020 r. na stronie internetowej organizatora.