DM BOŚ zysk spółek z GPW może drastycznie spaść
Analitycy DM BOŚ w raporcie miesięcznym szacują, że powtarzalne zyski netto spółek pokrywanych przez brokera spadły w drugim kwartale o 52 proc. rok do roku. Słabiej wypadły spółki z WIG20, gdzie - według wyliczeń DM BOŚ - spadek zysków netto sięgnął 60 proc.
Zyski pozostałych firm, zdaniem autorów raportu, zmniejszyły się o 27 proc."Po pierwsze, oczekujemy, że II kwartał będzie sezonem słabej dynamiki zysków, a dynamikę rdr powtarzalnego wyniku operacyjnego i wyniku netto spółek notowanych na GPW prognozujemy odpowiednio na ok. -33 proc. i -52 proc." - napisano w raporcie.
"Po drugie, po raz kolejny w zbiorze małych i średnich spółek powinna się utrzymać lepsza dynamika znormalizowanych zysków (odpowiednio ok. -13 i ok. -27 proc. spadek rdr powtarzalnego wyniku operacyjnego i wyniku netto) niż w przypadku spółek o dużej kapitalizacji (odpowiednio ok. -40 proc. i ok. -60 proc. spadek rdr powtarzalnego wyniku operacyjnego i znormalizowanego wyniku netto)" - dodano.
W rozbiciu na sektory największe pogorszenie powtarzalnych zysków dotknie - zdaniem DM BOŚ - spółki z branży dóbr konsumenckich (ok. -80 proc. rdr na poziomie operacyjnym i netto), spółki wydobywcze (oczekiwane straty operacyjne i netto w porównaniu do ok. 1,06 mld zł zysku operacyjnego i 0,83 mld zysku netto w II kw. 2019), spółki chemiczne (ok. -70 proc./ -75 proc. na poziomie operacyjnym/ netto), spółki paliwowe (spadek o ponad 70 proc. na poziomie operacyjnym i poziomie netto) oraz banki (ok. -48 proc. na poziomie netto).
"Natomiast spadkowej tendencji zysków powinny się oprzeć, według nas, spółki TMT(porównywalny rdr wynik operacyjny i ponad 10 proc. wyższy rdr wynik netto), branża materiałów budowlanych (wzrost o około 30 proc. rdr), dóbr podstawowych (średnio kilkunastoprocentowy wzrost zysków rdr) oraz spółki energetyczne (średnio kilkunastoprocentowa poprawa rdr na poziomie operacyjnym)" - oceniono w raporcie.
Zdaniem analityków DM BOŚ wynikami za drugi kwartał mogą pozytywnie zaskoczyć: Asbis, Asseco SEE, CD Projekt, Celon Pharma, Enel-Med, Mercator i Sanok. Negatywnego zaskoczenia spodziewają się z kolei po wynikach: Aliora, Arctic Paper, Eurocashu, GTC, JSW, Medicalgorithmics, PKN Orlen oraz PlayWaya.
W przypadku tej ostatniej spółki, w raporcie obniżono rekomendację do "sprzedaj" - w ocenie DM BOŚ - "bieżąca wycena rynkowa PlayWaya jest wygórowana (wynosi ponad 40-krotność skorygowanego zysku na 2020, co daje prawie 60 proc. premii względem odpowiedników) i wygląda na to, że pozytywny wpływ pandemii na wyniki finansowe spółki jest słabszy niż w przypadku innych deweloperów gier".