Reklama

Po wakat wystąp

Czas na prognozy odnośnie sytuacji na rynku pracy. Połowa roku to czas, kiedy można już oceniać, które z nich się sprawdziły. W Polsce wpływ na zatrudnienie ma niewątpliwie organizacja Euro 2012. Jak się jednak okazuje, nie tak duży, jak przewidywano. Jakie zawody cieszą się największą popularnością? Gdzie trafia tysiące podań o pracę? Kto ma największą szansę na zatrudnienie? O tym w artykule poświęconym sytuacji na polskim rynku pracy.

Zacznijmy od Euro 2012

Pisząc o sytuacji na polskim rynku pracy w tym roku nie sposób nie rozpocząć od Mistrzostw Euro 2012. W związku z tym jedynym w swoim rodzaju wydarzeniem sportowym w Polsce spodziewano się znacznego ożywienia. W Euro widziano szansę na zwiększenie zatrudnienia. Co jednak przyniosła rzeczywistość?

Reklama

Niewątpliwie w okresie bezpośrednio poprzedzającym Euro 2012 i w czasie trwania imprezy odnotowany będzie wzrost zatrudnienia. Wystąpi on w szczególności w branżach takich jak hotelarstwo, gastronomia, transport i logistyka. Nie będzie to jednak wzrost, jakiego się spodziewano jeszcze w 2009 czy 2010 r. Nie powstało bowiem tyle ośrodków noclegowych, ile się spodziewano.

Większość ofert związanych z Euro 2012 dotyczy stanowisk niższego szczebla, na których nie są wymagane wysokie kompetencje. Przykładowo na portalu Gumtree.pl poszukiwani są głównie pracownicy gastronomii w tym kelnerzy, barmani, kucharze czy kasjerzy. Osoby te za wykonywaną pracę otrzymają ok. 10-15 zł netto za godzinę. Podpiszą przede wszystkim umowy - zlecenia. Potrzebni będą także ludzie do sprzedaży gadżetów związanych z Euro 2012 i ochroniarze, recepcjoniści czy pokojowi. Większość nowo powstałych etatów zostanie zredukowana po zakończeniu imprezy.

Wiele osób liczy na to, że Euro 2012 oprócz mnóstwa wrażeń sportowych skutkować będzie także promocją Polski. Ta powinna w następnych latach przełożyć się na zwiększenie ruchu turystycznego. Turyści z kolei wymagać będą odpowiedniej obsługi, co wiązać się będzie z dodatkowymi miejscami pracy. Czy tak będzie w istocie? Czy Euro 2012 nie okaże się szansą jedynie na sezonowe zwiększenie zatrudnienia? Czas pokaże.

Kierunki rozwoju

Wiemy jednak, że rynek pracy "nie kręci się" jedynie wokół Euro 2012. Oprócz wzrostu zatrudnienia w sektorach związanych z imprezą piłkarską, obserwowany jest rozwój gospodarki w kierunku technologii IT. Skutkuje to zapotrzebowaniem na pracowników właśnie w tym sektorze. Zainteresowaniem cieszą się także zawody związane ze sprzedażą i pośrednictwem handlowym. Ku zaskoczeniu wielu prognozujących, duży wzrost zatrudnienia nastąpił w tym roku także w sektorze administracyjnym. Wzrosła liczba urzędników obsługujących pisma, podatki, wnioski, klientów i inne.

Co dalej? Z uwagi na dynamiczny rozwój gospodarki i technologii trudno do końca przewidzieć, na jakie zawody wzrastać będzie zapotrzebowanie.

Gotowi na zmiany

Pracownicy powinni rozwijać w sobie elastyczność i gotowość podejmowania nowych wyzwań. Zmiany na rynku generują nowe zapotrzebowanie i ci, którzy potrafią na nie reagować będą w stanie sobie poradzić. Coraz częściej spotykamy się z zawodowymi metamorfozami. Nie dziwi nas już tak bardzo, że przykładowo sekretarka zostaje kosmetyczką, a dziennikarz agentem ubezpieczeniowym. Warto jednak pamiętać, aby przy tych zmianach mimo wszystko kierować się tym, co daje nam satysfakcję, co - najprościej mówiąc - lubimy robić. Pracownik nie będzie bowiem czuł się dobrze, zajmując się czymś, czego nie znosi, a pracodawca z kolei zatrudniając taką osobę. Pracownik nie będzie też w pełni zmotywowany i zaangażowany w pracę, a jedną z podstawowych zasad motywacji jest dopasowanie wykonywanej pracy do typu danej osoby, jej predyspozycji i upodobań zawodowych.

Popularne zawody

Analizując rynek pracy warto przyjrzeć się temu, jakie zawody cieszą się obecnie największą popularnością. Wśród tych, na które kandyduje najwięcej osób, znajduje się zawód policjanta, strażnika granicznego i miejskiego, a także górnika.

Do Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku na 300 etatów zgłosiło się 3,2 tysięcy kandydatów. Przed Komendą ustawiały się kolejki osób chętnych do pracy w policji. Zdaniem wielu, osób tak duże zainteresowanie ową pracą wynika z tego, że rok 2012 jest ostatnim, w którym obowiązują stare zasady przechodzenia policjantów na emeryturę - już po 15 latach. Choć wydaje się to dalece prawdopodobne, do kierowania się tym argumentem przyznaje się zaledwie co dziesiąty kandydat. Być może motywujący dla potencjalnych pracowników jest również prestiż, stabilność pracy czy gwarancja zatrudnienia.

Chętnych do podjęcia zatrudnienia nie brakuje także w kopalniach węgla i miedzi. Przykładowo, w Bogdance planowane jest zatrudnienie 300-400 pracowników. Kandydatów jest niemal 8000. Podobnie jest w przypadku innych kopalń. W tym przypadku przy wyborze takiej pracy kandydaci często kierują się wynagrodzeniem, a to - we wspomnianej Bogdance - wynosi średnio 7 tys. zł, w KGW i Kopalni Węglowej 6 tys. zł, z kolei w KGHM 9 tys. zł.

Strażnik żółwi

Wśród ofert pracy, które pojawiły się na polskim rynku, rekordowym zainteresowaniem cieszyła się propozycja pracy z Australii. Chodziło w niej o stanowisko strażnika żółwi. Od kandydatów wymagano znajomości języka angielskiego i umiejętności pływania. W odpowiedzi na ogłoszenie wpłynęło 35 tysięcy podań.

Pracownicy z zagranicy

Od ubiegłego roku obserwowane jest również rosnące zapotrzebowanie na pracowników zagranicznych. Do polskich Urzędów Pracy wpłynęło aż 260 tys. wniosków o zatrudnienie obcokrajowców, pochodzących z krajów spoza obszaru Unii Europejskiej (od nich jedynie wymagane jest zezwolenie na pracę).

Pracownicy pochodzący z Ukrainy, Białorusi czy Rosji chętnie zatrudniani są w rolnictwie i budownictwie. Osoby te wykonują najczęściej prace fizyczne, nisko płatne, po które Polacy sięgają niechętnie.

W naszym kraju zatrudnienia poszukują także obywatele z krajów Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o Czechów, Greków, Hiszpanów, Słowaków czy Niemców. Osoby te poszukują pracy głównie w międzynarodowych firmach, które otwierają centra usług wspólnych. W nich występuje bowiem duże zapotrzebowanie na pracowników biegle władających językami obcymi.

Zawsze poszukiwani

Osoby, na które zapotrzebowanie się nie kończy, to z pewnością pracownicy najlepsi w swoim fachu. Ci są zawsze pożądani przez firmy. To fachowcy z wysokimi kompetencjami, rozwijający siebie i to wszystko, za co są odpowiedzialni, posiadający doświadczenie. Zatrudnienie takich ludzi przekłada się na zysk dla firmy. Wśród nich są specjaliści z różnych branż, mistrzowie sprzedaży potrafiący tworzyć działy sprzedaży i nimi zarządzać, menedżerowie wysokiego szczebla, analitycy finansowi, itp. W dalszym ciągu odnotowywane jest również duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Dla tych grup pracy nie powinno zabraknąć.

Źródło: Rynek pracy.pl, Gazetapraca.pl, Egospodarka.pl

Agnieszka Kubicka

Trener Europejskiej Grupy Doradczej

Doradca Agencji Pracy Poprostupraca.pl

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | wakaty | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »