Wyższy zasiłek macierzyński. Na złożenie wniosku zostały tylko dwa dni

Tylko do 17 maja można złożyć do ZUS wniosek o podniesienie kwoty zasiłku macierzyńskiego. Kto tę datę przegapi będzie otrzymywał zasiłek nadal, ale w dotychczasowej wysokości.

  • Zasiłek macierzyński pobiera w Polsce ok. 280 tys. osób
  • Od 26.04.2023 r. zasiłek macierzyński jest wyższy
  • ZUS sam nie podniesie kwoty zasiłku - trzeba złożyć wniosek

Work life balance zmienia Kodeks pracy

26 kwietnia weszła w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy "work life balance". Efektem jest cały pakiet zmian: wyższy zasiłek macierzyński, dodatkowe 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, urlop opiekuńczy czy krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Zasiłek macierzyński wynosi odtąd 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. Jeśli ubezpieczona mama złoży tzw. długi wniosek o zasiłek macierzyński do 21 dni po porodzie albo przyjęciu dziecka na wychowanie, to zasiłek będzie wynosił 81,5 proc. wymiaru za cały okres jego pobierania.

Reklama

- Nie dotyczy to dodatkowych 9 tygodni urlopu rodzicielskiego przysługujących drugiemu z rodziców. Za tę część urlopu zasiłek zawsze będzie wynosił 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku - wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Przypomnijmy, że wniosek o dodatkowe 9 tygodni urlop rodzicielskiego dla drugiego z rodziców ubezpieczony rodzic powinien złożyć do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Jak złożyć wniosek?

By otrzymać wyższe świadczenie rodzice, którzy 26 kwietnia br. pobierali już zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego, muszą złożyć wniosek o przeliczenie zasiłku. Wniosek powinien być złożony do płatnika zasiłku tj. pracodawcy, zleceniodawcy lub ZUS-u.

- Jeśli zasiłek wypłaca nam pracodawca lub zleceniodawca, wniosek powinien być złożony w formie pisemnej, jeśli płatnikiem zasiłku jest ZUS - wniosek może być też przekazany w formie elektronicznej np. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS na formularzu POG - dodaje Paweł Żebrowski.

Wniosek należy złożyć do 17 maja.

Wojciech Szeląg

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »