Reklama

14 mln liczników do wymiany!

W najbliższych latach zapowiada się wzrost zapotrzebowania na liczniki energii. Plan URE przewiduje wymianę 14 mln liczników energii elektrycznej w latach 2010-2017.

- Na poczet dywidendy z zysku za 2009 r. wypłacona została w grudniu 2009 roku zaliczka w wysokości 0,20 zł brutto na 1 akcję. Pozostała deklarowana kwota dywidendy, w wysokości 0,30 zł brutto na 1 akcję, zostanie wypłacona po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie Apator - napisano w komunikacie.

Reklama

Apator planuje restrukturyzację w grupie, o szczegółach może poinformować w maju tego roku. Spółka ocenia, że pierwsze efekty i oszczędności pojawią się w 2012 roku. W 2010 roku Apator chce wydać do 20 mln zł na akwizycje, rozmawia w tej sprawie z różnymi firmami w kraju i za granicą - poinformował prezes spółki Janusz Niedźwiecki.

- Wkrótce można spodziewać się informacji o strategii grupy, która będzie przewidywać restrukturyzację - powiedział na czwartkowej konferencji prezes Apatora Janusz Niedźwiecki. - Do końca kwietnia chcemy podpisać umowę przedwstępną sprzedaży gruntu w Toruniu. To będzie pierwszy etap restrukturyzacji. Myślę, że o jej szczegółach możemy poinformować w maju - dodał prezes w rozmowie z PAP. Prezes nie powiedział, na czym będzie polegała restrukturyzacja, ani jakich oszczędności spodziewa się spółka. - Pierwszy rok, kiedy będzie widać efekty restrukturyzacji to może być rok 2012 - powiedział. Apator poinformował w czwartek w komunikacie, że ma zamiar sprzedać obecną siedzibę w Toruniu, a przeniesienie produkcji w nowe miejsce oraz nowa organizacja struktur może przynieść spółce oszczędności.

Spółka informowała także wcześniej o planach akwizycyjnych. - Jesteśmy bliscy dopięcia akwizycji w Czechach. Rozmawiamy z kolejnymi podmiotami, w Polsce i za granicą. W tym roku możemy wydać na akwizycje do 20 mln zł - powiedział Niedźwiecki. Teraz w skład grupy Apator wchodzą m.in. FAP Pafal, Apator Powogaz, Apator Metrix, Apator Rector.

Dzięki nim, spółka może zaoferować klientom kompleksowy system zdalnego odczytu i zarządzania urządzeniami pomiarowymi. - Z taką kompleksową ofertą chcemy na większą skalę wyjść do klientów przemysłowych - powiedział Niedźwiecki. Oferta dla przemysłu ma obejmować narzędzia wspierające oszczędzanie energii, wody, ciepła, czy gazu poprzez bieżący monitoring. Spółka planuje także dalszą ekspansję na rynkach zagranicznych. - Szacujemy, w naszej prognozie na 2010 rok, że eksport będzie stanowił 33 proc. przychodów. Docelowo chcemy, by było to znacznie więcej - powiedział prezes.

14 mln liczników do wymiany!

Dodał, że w perspektywie kilku lat rozwój spółki będzie następował głównie poprzez eksport. Natomiast w najbliższych latach spółka liczy na wzrost zapotrzebowania na liczniki energii w kraju. - Plan URE przewiduje wymianę 14 mln liczników energii elektrycznej w latach 2010-2017. Wartość tego projektu to 7,5 mld zł. Zakładamy, że początek żniw w tym segmencie może przypaść na przyszły rok - ocenił prezes Apatora. - Ten rok oceniamy, że będzie zbliżony do ubiegłego roku. Uważamy, że nie będzie to rok lepszy. Dlatego nasza prognoza na ten rok jest ostrożna - dodał. Apator prognozuje, że w 2010 roku zysk netto grupy wyniesie 40 mln zł, a przychody 400 mln zł. Po czterech kwartałach 2009 roku grupa miała 30,3 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej oraz 367,6 mln zł przychodów.

Apator zamierza wypłacić 0,5 zł brutto na akcję dywidendy z zysku za rok 2009 i 0,25 zł brutto zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za rok 2010 - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Sprawdź bieżące notowania Apatora na naszych stronach

Dowiedz się więcej na temat: latach | licznik

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »