"Bezpieczny kredyt 2 proc.". Projekt wkrótce trafi do konsultacji

Projekt przepisów w sprawie tzw. bezpiecznego kredytu 2 proc. ma wkrótce trafić do konsultacji. Zdaniem ministra rozwoju Waldemara Budy, jeszcze w tym tygodniu, a najpóźniej w kolejnym, będzie on pokazany. Minister dodał, że przepisy wejdą w życie 1 lipca.

Szef MRiT pytany, kiedy zostanie skierowany do konsultacji projekt przepisów wprowadzających niskooprocentowane kredyty mieszkaniowe z dopłatą państwa, tzw. bezpieczny kredyt 2 proc., poinformował, że projekt uzyskał wpis do wykazu prac rządu. - Poddajemy go za chwilę konsultacjom. Zakładamy, że w tym tygodniu, a najpóźniej w kolejnym będzie pokazany - oznajmił Buda.

"Drobne korekty techniczne"

Dodał, że założenia projektu nie zmieniły się od czasu ich ogłoszenia, zostały wprowadzone jedynie "drobne korekty techniczne". Zapewnił, że planowany termin wejścia w życie przepisów, czyli 1 lipca br., zostanie utrzymany. - Zakładam, że jeszcze w lutym projekt zostanie skierowany do Sejmu - powiedział Waldemar Buda.

Reklama

Zgodnie z zapowiedziami program Pierwsze mieszkanie będzie się składać z części kredytowej i oszczędnościowej. "Bezpieczny kredyt 2 proc." będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Konto mieszkaniowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania lub w niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci. Okres oszczędzania na koncie ma wynosić od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) mają gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego - wybierany ma być wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt | Waldemar Buda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »