Browar Lubicz: Wmurowanie kamienia węgielnego
W Browarze Lubicz, jednym z najciekawszych projektów rewitalizacyjnych w Polsce i najbardziej prestiżowej inwestycji w Krakowie, odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
Browar Lubicz powstaje na terenie dawnego Browaru Goetzów w pobliżu Dworca Głównego w Krakowie. Projekt, przygotowany przez krakowską pracownię MOFO Architekci, integruje odrestaurowane XIX-wieczne budynki poprzemysłowe z nową zabudową. Całość będzie nawiązywać stylistycznie do czasów świetności tego unikatowego obszaru.
Browar założony w 1840 roku był przez wiele dziesięcioleci jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych w Krakowie. W okresie powojennym stopniowo tracił na znaczeniu, aż w 2001 roku ówczesny właściciel podjął decyzję o zamknięciu produkcji. Od tego czasu jego budynki niszczały, a cały teren był zamknięty. Brytyjska firma inwestycyjna Balmoral Properties dostrzegła potencjał terenów dawnego browaru i postanowiła stworzyć tu kompleks mieszkaniowo-handlowo-biurowy.
- Chcemy, aby Browar Lubicz stał się integralną, publicznie dostępną częścią miasta. Tworzymy tu nowoczesne i komfortowe miejsce do mieszkania, pracy i wypoczynku, wydobywając jednocześnie unikatowy charakter tego miejsca - mówi Paweł Wassilew, head of sales and marketing w Balmoral Properties.
- Część apartamentowa kompleksu została niedawno uznana za najbardziej prestiżowy adres w Krakowie według rankingu przygotowanego przez Lion's House i Home Broker. Ceny mieszkań utrzymują się jednak na atrakcyjnym poziomie zaczynającym się już od 8200 zł brutto za m kw.. Miło mi poinformować, że sprzedaliśmy już 30 proc. mieszkań w pierwszym etapie inwestycji - powiedział Alun Jones, prezes Balmoral Properties.
- Budując Browar Lubicz, Balmoral Properties nie tylko tworzy nowe mieszkania, nowe miejsca pracy, nowe biurach i sklepy, ale przywraca Krakowowi opuszczoną i zaniedbaną część miasta. To również jeden z nielicznych przykładów, w którym inwestor w czasie procesu inwestycyjnego wykazuje tak dużą pokorę wobec dziedzictwa, chroniąc i wydobywając to co najlepsze zabytkowych budynków. Za to wszystko należą mu się podziękowania. - powiedziała Monika Piątkowska, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej w Ministerstwie Gospodarki.
Najbardziej znany z budynków kompleksu Pałac Goetzów zostanie gruntownie odrestaurowany i przekształcony w ekskluzywny biurowiec. W nowy kompleks wpisane zostaną również historyczne budynki obciągu piwa, portierni, dawnej suszni słodu, a także maszynownia i kotłownia z kominem (budynek maszynowni i kotłowni pełnić będzie funkcje handlowo-usługowe).
W pierwszym etapie powstanie 137 mieszkań, 4600 m kw. powierzchni handlowej oraz 1900 m kw. biur. Wartość pierwszego etapu inwestycji wynosi około 100 mln złotych, koszt realizacji całości sięgnie około 200 mln.
Pierwsze prace na terenie pierwszego etapu inwestycji zaczęły się jesienią 2011 roku. W tym czasie zrealizowano prace rozbiórkowe i konstrukcję parkingu podziemnego, oczyszczono i odrestaurowano zabytkowy komin. Teraz prowadzone są prace przy wszystkich budynkach pierwszego etapu m.in. konstrukcja drugiej kondygnacji budynków od strony ulicy Lubicz i prace renowacyjne na terenie Pałacu Goetzów. Ochrona zabytkowych fragmentów Browaru Lubicz wymagała od nas szczególnej uwagi i ostrożności podczas prowadzenia robót budowlanych. Wykonaliśmy dodatkowe zabezpieczenia fundamentów istniejących budynków oraz palisadę w rejonie obiektów sąsiadujących z budową. - powiedział Witold Poznański, przedstawiciel PORR Polska SA, generalnego wykonawcy Browaru Lubicz.
Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na IV kwartał 2013 roku.
Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL