CBRE: Zapowiada się rekordowy rok w nieruchomościach
Najnowsze badanie CBRE "EMEA Investor Intentions Survey 2018" pokazuje, że 2018 rok zapowiada się jeszcze lepiej niż rekordowy pod względem inwestycji w nieruchomości ubiegły rok.
Aż 78% inwestorów wskazuje, że ich aktywność inwestycyjna będzie taka sama lub większa niż w 2017. Na radarze najliczniejszej grupy (33%) jest sektor logistyczno-przemysłowy, który po raz pierwszy wyprzedził biura (26%).
Eksperci CBRE zwracają uwagę, że na globalnym ruchu w nieruchomościach zyskuje Polska. Nasz kraj przyciąga inwestorów m.in. z Korei Południowej i RPA, których zachęcają niskie stopy procentowe, rozwój sektorów e-commerce oraz SSC/BPO.
- Inwestorzy mają bardzo pozytywne nastawienie do nieruchomości komercyjnych.
Możemy się więc spodziewać, że wartość inwestycji w 2018 roku w Europie przekroczy rekordowe 291 mld euro, które uzyskano w 2017. Sprzyjać temu będzie dobra sytuacja gospodarcza, która sprawia, że inwestorzy dysponujący wystarczającym kapitałem, chętniej kupują nieruchomości. Najbardziej widać to w Europie Zachodniej, m.in. w Niemczech i Francji, gdzie niskie stopy procentowe powodują, że nieruchomości, obok giełdy, są najatrakcyjniejszą inwestycją.
To przekłada się na coraz wyższe ceny aktywów, które z jednej strony mogą stanowić wyzwanie dla kupujących, z drugiej zaś są korzystne dla sprzedających. W konsekwencji, w 2018 roku możemy mieć do czynienia ze wzrostem inwestycji wystawianych na sprzedaż. Jednocześnie rynek nieruchomości komercyjnych znajduje się w późnej fazie cyklu, i taka koniunktura potrwa jeszcze rok-dwa - mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE.
Inwestorzy patrzą na 2018 rok z jeszcze większym optymizmem niż na ubiegły - niemal połowa z nich (45%) uważa, że będzie kupowała więcej niż w 2017 roku, co oznacza wzrost o 4 p.p. w porównaniu rok do roku. Większa niż w minionym roku jest też grupa, która zakłada podobny poziom zakupów co rok wcześniej (33% vs. 26%). Większy apetyt inwestycyjny idzie w parze z większą skłonnością do sprzedawania aktywów. 4 na 10 zapytanych spodziewa się sprzedawać więcej niż w 2017 roku (2017: 36%), a 29% uważa ten rok będzie bardzo podobny pod tym względem do ubiegłego.
Cena aktywów jest największym wyzwaniem dla inwestorów, co jest znaczną zmianą w stosunku do ubiegłego roku. 44% respondentów badania "EMEA Investor Intentions Survey 2018" podkreśliło, że jest to główna przeszkoda dla inwestycji, w porównaniu z 38% w 2017 roku.
Drugim problemem - dla 34% europejskich inwestorów - pozostaje podobnie jak rok temu dostępność produktu. 17% zapytanych wskazała natomiast na aktywność innych podmiotów, która przekłada się na mniejszą dostępność oraz wyższe ceny.
Pomimo wysokich cen i ograniczonej dostępności, inwestorzy mają większy niż rok temu apetyt na ryzyko. W celu uzyskania większego zysku, 19% respondentów jest w stanie zaryzykować, podczas gdy rok temu ten odsetek wyniósł 13%.
Po raz pierwszy w historii badania, inwestycyjnym celem numer jeden jest sektor logistyczno-przemysłowy (33% wskazań). - Już 2017 rok zweryfikował atrakcyjność przemysłu i logistyki, o czym świadczy liczba i wartość przeprowadzonych transakcji, również w Polsce.
Na naszym rynku na koniec ubiegłego roku znajdowało się ponad 13 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, czyli o 22% więcej niż w 2016 roku. Co więcej, w ciągu minionych 12 miesięcy deweloperzy dostarczyli ponad 2 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej, rejestrując najwyższy wynik w historii.
Stopy zwrotów z inwestycji w nieruchomości magazynowe i przemysłowe są na wysokim poziomie w stosunku do innych segmentów nieruchomości.
Zainteresowanie tym sektorem opiera się obecnie na dynamicznym rozwoju branży e-commerce, która w 2017 roku zajęła pozycję lidera wśród najemców magazynów w Polsce - mówi Beata Hryniewska, Szef Działu Powierzchni Magazynowych i Logistyki, CBRE.
Biurowce uplasowały się na drugim miejscu i są na radarze 26% inwestorów. Podium domykają budynki mieszkalne, na które wskazało 21,5% zapytanych.
Głównym motywatorem wejścia w nieruchomości logistyczne jest atrakcyjny zwrot z inwestycji, podczas gdy w przypadku biur, inwestorzy szukają mocnych fundamentów gospodarczych i wysokiej płynności.
W obiekty handlowe planuje zainwestować co dziesiąty inwestor, a co dwunasty w hotele.
Na globalnych trendach inwestycyjnych zyskuje Polska. Więcej środków finansowych, czyli tych podmiotów, które chcą zainwestować w nieruchomości, rosnące ceny i zmniejszająca się globalna podaż dostępnych produktów, powodują, że coraz więcej inwestorów spogląda w stronę naszego kraju.
- Sprzyjają temu również niskie stopy procentowe oraz utrzymujący się na solidnym poziomie wzrost gospodarczy. Inwestorów do Polski przyciągają też sektorowe czynniki. Intensywny rozwój sektora SSC/BPO przekłada się na rosnącą liczbę nowo otwieranych centrów, natomiast popularność zakupów internetowych na rozwój e-commerce i otwieranie kolejnych magazynów.
W ubiegłym roku łączna wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła ponad 5 mld euro. Z wstępnych wyników za I kwartał tego roku wynika, że pierwsze trzy miesiące zamknęliśmy wynikiem na poziomie ok. 1,5 mld euro. Jeśli zatem kolejne kwartały będą przynajmniej tak dobre jak pierwszy, cały 2018 rok zapowiada się bardzo obiecująco - mówi Przemysław Felicki z CBRE.
Eksperci CBRE wskazują na kilka grup graczy na polskim rynku. Pierwszą stanowią inwestorzy z Azji, np. z Korei Południowej, Chin, Malezji oraz z RPA, którzy z roku na rok powiększają swoją aktywność nad Wisłą. W drugiej znajdują się podmioty, które kiedyś były bardzo aktywne w naszym kraju i teraz na nowo planują swoje inwestycje. Dodatkowo, swoje portfele w Polsce powiększają także gracze z regiony CEE, przede wszystkich z Czech.
Metodologia badania:
Badanie "Investor Intentions Survey 2018" zostało zrealizowane przez CBRE od 26 grudnia 2017 do 24 stycznia 2018 roku. Wielkość próby wyniosła 1010 respondentów na całym świecie, w tym 350 respondentów, którzy wskazali, że są odpowiedzialni za inwestycje w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka).
***
CBRE to największa na świecie firma doradcza i inwestycyjna działająca w sektorze nieruchomości komercyjnych