Coraz mniej nowych mieszkań

W lutym 2009 roku oddano do użytkowania 10 339 mieszkań- podał Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z naszymi przewidywaniami jest ich mniej (o 47 proc.) niż miesiąc wcześniej, kiedy oddano 19 541 lokali.

W lutym 2009 roku oddano do użytkowania 10 339 mieszkań- podał Główny Urząd Statystyczny. Zgodnie z naszymi przewidywaniami jest ich mniej (o 47 proc.) niż miesiąc wcześniej, kiedy oddano 19 541 lokali.

Porównując rok do roku liczba ta zmalała nieznacznie, bo o 5,8 proc., gdzie w lutym 2008 r. oddano 10 977 mieszkań. Tak podobny wynik jest spowodowany tym, że inwestycje kończone zarówno teraz jak i przed rokiem były rozpoczynane na fali boomu budowlanego, czyli w 2006 i 2007 roku. Efektem tego powinna być dość wysoka ilość mieszkań, które zostaną oddane do użytkowania w tym roku. Polski Związek Firm Deweloperskich szacuje, iż będzie to ok. 130-150 tys., czyli mniej niż w roku ubiegłym, kiedy oddano rekordowe 165 tys. mieszkań. Ja myślę, że będzie ich ok. 150 tys.

W kolejnych latach liczba oddawanych mieszkań będzie na pewno spadać. W 2010 roku będą to inwestycje rozpoczynane w 2008 r., a było ich już znacznie mniej niż rok wcześniej. Najgorzej, pod względem podaży mieszkań, będą wyglądały lata 2011 i 2012. Do tego czasu z rynku znikną już mieszkania wybudowane wcześniej, a nowych nie będzie zbyt dużo. Już teraz mówi się, że deweloperzy wstrzymali 80 proc. planowanych na ten rok inwestycji. Nie sądzę, żeby odmrozili je w następnym roku, a na pewno nie od razu. W efekcie możemy znaleźć się w takiej sytuacji, jak przed kilku laty, kiedy z powodu małej ilości nowych mieszkań na rynku, które nie były w stanie zaspokoić potrzeb nabywców, ceny zaczęły bardzo szybko iść w górę. Patrząc na obecne spadki, oraz te, które czekają rynek w najbliższych miesiącach można przypuszczać, że za kilka lat możemy znów być światkiem gwałtownych wzrostów cen nieruchomości. Oczywiście nie będą one tak spektakularne, dochodzące do kilkudziesięciu procent w ciągu roku, ale kilkunastoprocentowych podwyżek możemy się spodziewać już za dwa-trzy lata. I wtedy też znów zacząć się może wyścig deweloperów w budowaniu kolejnych inwestycji.

Jednak jak na razie największym problemem są kredyty hipoteczne. Dopóki nie będą one bardziej dostępne, nie ma co marzyć o szybkiej sprzedaży mieszkań, które obecnie znajdują się na rynku (mówi się nawet o 16 tys. dostępnych lokali w Warszawie już oddanych przez deweloperów lub w trakcie realizacji). Nie da się niestety przewidzieć, kiedy sytuacja się poprawi, ale pierwsze symptomy (obniżanie stóp procentowych a w efekcie tańsze kredyty i lepsza zdolność) mogą dawać nadzieję, że nie będziemy musieli na to czekać długo.

Aleksandra Szarek

Specjalista Rynku Nieruchomości Home Broker

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowe mieszkanie | mieszkanie | Mieszkanie+
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »