Czy dom pasywny stanie się rozwiązaniem przyszłości?

Wysokie koszty budowy, ograniczenia w projekcie, a z drugiej strony wysoka oszczędność energetyczna. Czy zatem dom pasywny ma szansę stać się domem przyszłości?

Stan prawny

Od wielu lat mówi się o postępującej degradacji środowiska i problemie energetycznym z tym związanym. 40 proc. całej zużywanej w Unii Europejskiej energii przypada na budynki, jednocześnie emitują one 1/3 gazów cieplarnianych.

W tych okolicznościach budowa pasywnych domów wydaje się być dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że przyjęta przez Parlament Europejski i Radę Europy dyrektywa 2002/01/EC zachęca do takich działań, a ustawa prawo budowlane w naszym kraju dostosowuje się i uwzględnia postulaty uregulowań europejskich. Celem tych przepisów jest ograniczenie emisji CO2 i poprawa wydajności energetycznej budynków. Dodatkowo przyjęta przez Parlament Europejski i Radę dyrektywa z listopada 2009 roku przewiduje zmniejszenie do minimum emisji gazów przez budynki mieszkalne do roku 2020. Dlatego dom pasywny ma szansę na stałe zagościć również w krajobrazie naszego kraju. Czy jednak bez wystarczającego wsparcia ze strony państwa tak się rzeczywiście stanie?

Reklama

Co to jest dom pasywny?

Założeniem takiego domu jest niskie zużycie energii nie przekraczające 1,5 l oleju na metr kwadratowy w ciągu roku. Oznacza to zużycie na poziomie 15 kWh, gdzie domy standardowe zużywają nawet 10 razy tyle. Popularność domów pasywnych odnotowuje się przede wszystkim w Niemczech, gdzie też zaczęto je budować po raz pierwszy. W Austrii 1/3 budowanych domów mieszkalnych to domy pasywne. - W Polsce lata świetności budownictwa pasywnego dopiero nadejdą, chociaż nasze warunki klimatyczne wcale nie sprzyjają rozwojowi tego typu budownictwa. Jako że dom wykorzystuje głównie energię pozyskaną ze źródeł naturalnych, na przykład z baterii słonecznych czy ekspozycji południowo-zachodniej, jego konstrukcja musi uwzględniać możliwości, jakie daje środowisko. Polska nie jest w tej kwestii ideałem. Zarówno jeśli chodzi o energię słońca jak i wiatru. Klimat to nie wszystko.

O tym, czy budynek będzie oszczędzać energię decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest warstwa izolacyjna - mówi Robert Skulimowski z firmy Wellmade, zajmującej się budowaniem domów oszczędzających energię. - Idąc tym tropem musimy zadbać o dobrą izolację ścian, odpowiednie okna i drzwi i w większości zapomnieć o niektórych elementach, typu balkon czy kominek, ładnych, aczkolwiek sprzyjających utracie energii. Bryła domu pasywnego jest prosta, inna od standardowych, zazwyczaj niepodpiwniczona. Grubość izolacji w domu pasywnym: dach 40 cm, ściany 30 cm, podłoga (parter) 30 cm.

W Polsce temat budownictwa pasywnego jest nadal nowy. Sprawia to, że trudno tak naprawdę ocenić opłacalność domów pasywnych. Problemy, które wyłaniają się jako pierwsze, to brak profesjonalnych firm, które znają dobrze zasady budowania domów pasywnych i brak świadomości przyszłych mieszkańców, którym trudno uwierzyć, że na przykład nie trzeba instalować ogrzewania centralnego w tego typu domach, gdyż funkcje grzania przejmuje instalacja wentylacyjna. Przy budowie domu pasywnego nie można sobie pozwolić na błędy, gdyż dokładne i profesjonalne wykonanie z odpowiednio dobranych materiałów czyni ten dom, domem pasywnym - dodaje Skulimowski. Sprawia to, że koszty budowy domów pasywnych są w pewnym sensie zawyżone. Dodatkowo, za granicą są one dofinansowywane, u nas dofinansowanie dopiero raczkuje. Ze wzrostem konkurencji na rynku popularność tego typu rozwiązań będzie zwyżkować, a cena domów pasywnych spadnie. W tym miesiącu odbędzie się już czternasta konferencja organizowana przez Instytut Domów Pasywnych w niemieckim Darmstadt. Idea budowy oszczędnych domów ma już 22 lata. Pierwszy dom pasywny w Polsce został wybudowany cztery lata temu.

Liczby

Według Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego, domy wybudowane W Polsce w latach 1993-1997 zużywają do ogrzania energię 120-160 KWh w przeliczeniu na m kw. powierzchni, domy energooszczędne 25-70 KWh, a domy pasywne 10-25 KWh. Koszt budowy domu pasywnego w porównaniu z kosztem budowy budynku tradycyjnego wynosi 15-20 procent więcej. Koszt ogrzewania domu pasywnego o powierzchni 200 m kw. nie przekroczy 100 zł miesięcznie.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Zajrzyj tutaj

Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: domy pasywne | budownictwa | budowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »