Reklama

Czy państwo wyręczy deweloperów?

Na razie w budowie znajduje się około 450 lokali z programu Mieszkanie Plus. Te lokale powstają na terenie Białej Podlaskiej oraz Jarocina. Ponad 40 innych miast jest poważnie zainteresowanych uczestnictwem w rządowym programie. Warto sprawdzić, czy wspomniane miejscowości przez ostatnie lata wzbudzały zainteresowanie deweloperów. To ważna kwestia w kontekście ewentualnego zagrożenia dla inwestorów mieszkaniowych ze strony rządowego programu.

Deweloperzy nie budowali w wielu miastach objętych programem rządu

Dzięki danym GUS-u można sprawdzić, jak miejscowości zakwalifikowane do programu Mieszkanie Plus przez poprzednie lata (2010-2016) prezentowały się pod kątem aktywności deweloperów. W tym celu trzeba samodzielnie obliczyć liczbę ukończonych mieszkań deweloperskich na 10 000 mieszkańców danego miasta.

Poniższa tabela przedstawia średnią wartość tego wskaźnika z dłuższego okresu (lata 2010-2016). Bazowanie na jednorocznych danych mogłoby prowadzić do błędnych wniosków dotyczących kilku miejscowości. Najlepszym przykładem jest Radom, w którym liczba mieszkań ukończonych przez deweloperów wahała się od 46 (2014 r.) do 613 (2010 r.).

Reklama

Wśród miejscowości włączonych do programu Mieszkanie Plus możemy znaleźć wiele miast, dla których aktywność deweloperów była znacznie niższa od ogólnokrajowej średniej (średnioroczny wynik dla całej Polski z lat 2010-2016 to 16 ukończonych mieszkań deweloperskich na 10 000 mieszkańców).

Deweloperzy nie wykazywali zainteresowania takimi miejscowościami jak na przykład Augustów, Chrzanów, Dębica, Głogów, Grudziądz, Nowa Dęba, Nysa, Pelplin, Rybnik, Skawina, Stalowa Wola, Starogard Gdański, Tarnów, Trzebinia, Wieluń oraz Zabrze. Trudno sądzić, że budowa "mieszkań plus" w wymienionych miastach będzie stanowiła jakiekolwiek zagrożenie dla deweloperów.

Mieszkania z rządowego programu mają powstać również na terenie Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Rzeszowa, czyli miast cieszących się największym zainteresowaniem deweloperów (Warszawa - średnio 68 ukończonych mieszkań deweloperskich na 10 000 osób w latach 2010-2016, Kraków - 73, Wrocław - 83, Poznań - 45, Rzeszów - 46).

Wydaje się jednak, że w przypadku wymienionych miast "mieszkania plus" będą mogły konkurować wyłącznie z najtańszymi lokalami oferowanymi przez komercyjnych inwestorów. Jeżeli rządowe mieszkania rzeczywiście zostaną pozbawione takich udogodnień jak np. podziemne miejsca parkingowe, to konkurencyjność wspomnianych "M" w stosunku do oferty deweloperów będzie niska. Warto również pamiętać, że w ramach rządowego programu mają być preferowane rodziny wielodzietne i osoby o niskim dochodzie.

Lista potencjalnych celów dla Mieszkania Plus jest znacznie dłuższa...

Liczba miejscowości zainteresowanych realizacją programu Mieszkanie Plus prawdopodobnie jeszcze się zwiększy. Współpraca z BGK może być szczególnie atrakcyjna dla władz tych miast oraz powiatów, które nie wzbudzają zainteresowania deweloperów i prywatnych inwestorów. Informacje przedstawione na poniższej mapie sugerują, że lista takich potencjalnych celów programu Mieszkanie Plus jest dość długa.

Niską aktywnością w zakresie budowy mieszkań cechuje się wiele okolic położonych z dala od metropolii. Do tej kategorii można zaliczyć również niektóre miasta na prawach powiatu. Przykładem jest Przemyśl, Bytom, Nowy Sącz, Elbląg, Legnica, Włocławek oraz Chełm. Wszystkie wymienione miasta w 2015 r. i wcześniejszych latach cechowały się relatywnie małą liczbą ukończonych mieszkań w przeliczeniu na 10 000 mieszkańców.

Program Mieszkanie Plus może nieco zaktywizować lokalne rynki nieruchomości, którymi jak dotąd zbytnio nie interesowali się deweloperzy. Trzeba jednak pamiętać, że sama budowa mieszkań (nawet dostępnych cenowo) nie wystarczy do zatrzymania młodych pracowników w mniejszych miastach i miasteczkach. Zmianom dotyczącym mieszkalnictwa musi towarzyszyć poprawa sytuacji panującej na rynku pracy.

Andrzej Prajsnar

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »