Czy w bloku można zamontować ogrzewanie podłogowe?
Według obiegowej opinii ogrzewanie podłogowe zastosować można wyłącznie w przypadku budownictwa jednorodzinnego. Nie jest to jednak prawda. Nierzadko jest to możliwe także w mieszkaniach umiejscowionych w kamienicy czy bloku. Choć wiąże się to ze sporą ilością formalności, konsultacjami ze spółdzielnią mieszkaniową i sąsiadami, jest grono osób, które pragnie na to nowoczesne rozwiązanie postawić. Czym trzeba się w tym przypadku zająć i na co konkretnie zwrócić uwagę?
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
Wszystkie ingerencje w formę ogrzewania w jednym mieszkaniu w bloku muszą być uzgadniane ze wspólnotą lub spółdzielnią. Jest to konieczne na skutek zarządzenia Sądu Najwyższego. Dlaczego? Bowiem instalacja centralnego ogrzewania jest w przypadku wielorodzinnych budynków traktowana jako całość.
Żeby zatem móc sprawić sobie ogrzewanie podłogowe w bloku, należy wystosować odpowiednią prośbę. Ma ona sporą szansę na spełnienie wtedy, kiedy mamy do czynienia z indywidualnym rozliczaniem kosztów ogrzewania. Kiedy jednak ono nie występuje, nie ma właściwie możliwości uzyskania decyzji pozytywnej w tej kwestii.
Warto zorientować się także, czy zainstalowanie ogrzewania podłogowego w mieszkaniu jest w ogóle zasadne. W tym celu należy dowiedzieć się, w jaki sposób blok jest ogrzewany i czy jest to dostateczna izolacja przed chłodem. Kiedy straty ciepła byłyby duże, zamontowanie tego systemu tak naprawdę mijałoby się z celem i byłoby zupełnie nieopłacalne, a ogrzewanie podłogowe w bloku przyniosłoby tylko straty.
Jeżeli okaże się, że w mieszkaniu jest możliwość zainstalowania tego systemu, należałoby wybrać jego rodzaj. Do wyboru mamy:
- ogrzewanie podłogowe wodne,
- ogrzewanie elektryczne.
W przypadku drugiego z nich nie musimy brać pod uwagę zbyt wielu kwestii technicznych. Jeśli zaś mowa o ogrzewaniu podłogowym wodnym, niezwykle istotną okazuje się być nośność stropów. Należy jednocześnie uwzględnić grubość całości systemu w stosunku do wysokości pomieszczenia. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że w mieszkaniach wnętrza są raczej niewysokie, a zamontowanie tego typu ogrzewania dodatkowo zabierze nieco przestrzeni w pionie.
Wydaje się, że w sytuacji, kiedy mieszkanie ma standardową wysokość 2,5 metra, lepszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie ogrzewania elektrycznego niż wodnego. Polega ono na zamontowaniu kabli i mat, które następnie podpina się do prądu. Według wielu osób jest to opcja bardzo dobrze sprawdzająca się choćby w łazienkach, czyli we wnętrzach stosunkowo niedużych, w których zależy domownikom na uzyskaniu dość wysokiej temperatury.
Pamiętać jednak warto, aby na konkretny rodzaj ogrzewania podłogowego w mieszkaniu decydować się dopiero wówczas, kiedy uzyska się pozytywna opinię na jego temat i stosowne pozwolenie.
Trzeba podkreślić, że klasyczna instalacja CO jest w polskich mieszkaniach zdecydowanie częściej spotykana niż ogrzewanie podłogowe, które widywana jest głównie w nowych inwestycjach i budownictwie jednorodzinnym. To jednak nie znaczy, że nie warto wziąć tej opcji pod uwagę podczas zakupu nowego mieszkania albo też przeprowadzania remontu w starym.
Choć klasyczne centralne ogrzewanie to opcja dla wielu niezwykle wygodna i nieprzynosząca właściwie niedogodności, wielu pragnie wykorzystać nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, by w ten właśnie sposób generować ciepło w swoich mieszkaniach.
Niekiedy jednak nie ma możliwości zainstalowania w bloku podłogówki, wtedy korzystanie ze standardowej instalacji CO jest jedynym rozwiązaniem. Jednak kiedy pragnie się zamienić centralne ogrzewanie z grzejnikami na ścianach na model podłogowy, należy starannie ową kwestię przemyśleć i przede wszystkim zorientować się, czy w tym konkretnym przypadku jest ono możliwe.
Jeśli zaś mowa o systemach, jakie mamy w tym przypadku do wyboru, są to:
- lekkie ogrzewanie podłogowe,
- klasyczne ogrzewanie tworzone w systemie mokrym.
Lekkie ogrzewanie podłogowe nie wymaga stosowania wylewki, wydaje się zatem w bloku lepszą opcją. Poziom podłogi podnosi się zaledwie o kilka cm. Dlatego na zainstalowanie lekkiego ogrzewania podłogowego w łazience i nie tylko decyduje się spore grono osób. W systemie klasycznym natomiast czekałby inwestora bardzo duży remont pochłaniający wiele czasu i pieniędzy. Dodatkowo trzeba byłoby poświęcić aż kilkanaście centymetrów wysokości wnętrza, a wydaje się, że to nazbyt wiele w przypadku mieszania w bloku.
Ogrzewanie podłogowe w przypadku mieszkania jak najbardziej może się sprawdzić, jeśli są do tego stworzone odpowiednie warunki oraz kiedy blok jest do tego przygotowany pod względem cieplnym. Wydaje się jednak, że nadal ten system będzie wiódł prym w przypadku budownictwa jednorodzinnego (i to nie tylko w łazienkach), w tym wielorodzinnym pozostając na marginesie.
Więcej informacji o ogrzewaniu podłogowym znajdziesz w tych artykułach.