Czy warto dodatkowo zaizolować fundamenty starego domu?
Izolacja pionowa fundamentów pełni ważną rolę ochronną. Zapobiega pojawianiu się zawilgoceń i zabezpiecza ściany przed zagrzybieniem. Niestety w starym budownictwie często rezygnowano z hydroizolacji lub tworzono ją w sposób niewłaściwy. Po latach okazuje się, że konieczna jest ponowna izolacja fundamentów w starym domu. Poniżej podpowiemy, jak ją wykonać i z jakimi wydatkami trzeba się liczyć.
Brak odpowiedniej izolacji fundamentów może wywoływać długotrwałe zawilgocenie ścian. To z kolei prowadzi do pojawiania się grzybów i groźnych dla naszego zdrowia pleśni. W tym wypadku moglibyśmy natychmiast wykonać osuszanie murów oraz usunąć pleśń ze ścian. Jednak podstawą będzie wyeliminowanie przyczyny problemu.
Szczelna izolacja jest też istotna z przyczyn ekonomicznych. Pamiętajmy, że zawilgocone ściany zewnętrzne posiadają ograniczoną izolacyjność termiczną. W praktyce oznacza to, że ściany zewnętrzne będą się szybciej wychładzały i zwiększały zapotrzebowanie na energię cieplną budynku. Dobrze wykonana izolacja zapobiegnie temu zjawisku. Jeśli interesuje cię hydroizolacja przeciwwodna budynku, więcej o niej przeczytasz w tym artykule.
Izolacja może zostać wykonana podobnie jak hydroizolacje w nowych obiektach. Współczesne projekty domów posiadają już wszystkie wytyczne, które wskazują, jak powinna przebiegać izolacja pozioma. W przypadku budynków starszego typu jesteśmy zdani na siebie. Poniżej przedstawimy, jak przebiega izolacja metodą tradycyjną.
Pierwszym etapem działań praktycznych będzie odkopanie fundamentów. Ta czynność może wydawać się prosta, jednak w praktyce sprawia wiele problemów. Odkopywanie fundamentów starego budynku można wykonać jedynie w oparciu o kilka podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest przeprowadzanie prac etapowo. Nie możemy jednocześnie odkopać wszystkich fundamentów dookoła budynku. Mogłoby to doprowadzić do ograniczenia ich stabilności i nieodwracalnych uszkodzeń w konstrukcji nośnej budynku. Dlatego odkopywanie fundamentów wykonuje się do głębokości ok. 1 metra poniżej poziomu gruntu. Długość odsłoniętej partii fundamentów nie powinna przekraczać 2 metrów. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ich osłabienia.
Po odkopaniu fragmentów fundamentów przechodzimy do drugiego etapu. Będzie to oczyszczenie i osuszanie murów. Pamiętajmy, że hydroizolacja powinna być tworzona jedynie na odpowiednio suchych powierzchniach. Dlatego zaleca się, by odkopany fundament schnął przynajmniej kilka dni w sprzyjających warunkach pogodowych. Po tym czasie można już oczyścić ściany fundamentowe oraz uzupełnić ewentualne ubytki.
Odpowiednio przeprowadzone osuszanie doprowadzi nas do następnego etapu prac. Będzie to izolacja pionowa. Hydroizolacja powinna być dopasowana do specyfiki budynku oraz lokalnych warunków gruntowych. Do dyspozycji mamy lepiki, izolacje natryskowe, papy termozgrzewalne itp. Pamiętajmy, że materiał izolacyjny powinien zapewnić pełną ochronę przed podciąganiem wilgoci. Sposób montażu musi być przeprowadzony zgodnie z wymaganiami danego materiału hydroizolacyjnego. Przy okazji dobrze będzie wykonać ocieplenie fundamentów, które wyeliminuje mostki termiczne powstające poniżej poziomu gruntu.
Przyjmijmy, że nasza izolacja starych fundamentów jest już przygotowana. Ostatnim krokiem będzie zakopanie zaizolowanych ścian fundamentowych. Podczas prac nie wolno dopuścić do uszkodzenia powłoki izolacyjnej. Dużym ułatwieniem okazuje się tutaj folia kubełkowa. Jej głównym zadaniem będzie zabezpieczenie muru przed uszkodzeniami wywołanymi przez zasypywaną ziemię. Warto też pamiętać, że folia kubełkowa wspomaga odprowadzanie wilgoci z pionowych powierzchni. Układamy ją kubełkami w kierunku ściany. W ten sposób pomiędzy murem, a kubełkami pozostaje wolna przestrzeń. Sprzyja to cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie także odprowadzaniu wilgoci. Odpowiednio zamontowana folia kubełkowa będzie też zabezpieczała fundamenty przed bezpośrednim napieraniem podwyższonego poziomu wód gruntowych. Z pewnością warto w nią zainwestować podczas tworzenia izolacji fundamentów w starym budynku. W trakcie montażu trzeba też pamiętać, by folia kubełkowa wystawała ponad poziom gruntu.
Ważną zasadą jest także to, by do obsypywania ścian fundamentowych nie wykorzystywać tego samego podłoża, który wykopaliśmy. Znacznie lepiej sprawdza się tu piach bądź żwir. Dzięki temu sprawimy, że wody opadowe będą szybciej spływać do dolnych warstw podłoża.
Izolacja fundamentów może zostać przeprowadzona na wiele sposobów. Jednym z nich jest wykonanie przepony hydrofobowej. Jest to jednoczesne osuszanie i wykonanie szczelnej izolacji przeciwwilgociowej. Przepona hydrofobowa tworzy barierę ochronną, która zabezpiecza mury przed podciąganiem kapilarnym. Polega na nasyceniu ścian odpowiednimi preparatami (metodami iniekcyjnymi). Iniekcja fundamentów zasadniczo przybiera dwie formy.