Reklama

Deklaracja do CEEB: Wielu mieszkańców nie wie o "rejestrze kopciuchów"

Deklaracje dotyczące źródła ciepła w mieszkaniu będą przyjmowane tylko do końca czerwca. W Olsztynie wielu zarządców wspólnot mieszkaniowych obowiązek ten scedowało na lokatorów. Część z nich nie ma o tym jednak pojęcia. Brak deklaracji w terminie może skutkować karą.

Do 30 czerwca 2022 r. trzeba złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która potocznie nazywana jest rejestrem kopciuchów. Właścicielom lokali, którzy takich deklaracji, nie złożą grożą kary. W związku z tym od wielu miesięcy trwają akcje, w których jest mowa o tym, że deklaracje o źródłach ogrzewania mieszkań i ciepłej wody składają zarządcy budynków.

Obowiązek scedowany na lokatorów

W Olsztynie jednak wiele firm zarządzających wspólnotami mieszkaniowymi ceduje ten obowiązek na lokatorów. - Składamy tylko w tych wypadkach, gdy cały budynek ma jedno źródło ciepła, jest podłączony do miejskiej ciepłowni, lub ma wspólną kotłownię na gaz. Gdy każdy lokator ma własne źródło ciepła, np. piec gazowy, to już nie składamy - poinformowała pracownica ZBK II w Olsztynie.

Reklama

Podobną filozofię przyjęły także inne firmy zarządzające wspólnotami mieszkaniowymi. Wielu lokatorów wspólnot nie wie, że ich zarządcy nie składają w ich imieniu deklaracji CEEB, w efekcie czego do olsztyńskiego ratusza wpłynęło dotąd zaledwie 4,8 tys. deklaracji z oczekiwanych 13,1 tys.

- Zgodnie z artykułem 27g. 1. Ustawy z dnia 28 października 2020 roku o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw deklarację składa właściciel lub zarządca budynku. I to "lub" może sprawiać, że niektórzy administratorzy będą chcieli ten obowiązek scedować bezpośrednio na samych właścicieli mieszkań czy lokali. Jasnym jest jednak, że intencją ustawodawcy było aby - w przypadku budynków wielorodzinnych - obowiązek wypełnienia deklaracji spoczywał na podmiocie zarządzającym budynkiem, co potwierdza chociażby zapis w formularzu deklaracji A - poinformowała rzecznik prasowa olsztyńskiego ratusza Marta Bartoszewicz.

Brak deklaracji do CEEB może skutkować karą

Deklaracje do olsztyńskiego ratusza złożyły za to spółdzielnie mieszkaniowe.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wskazał, by w przypadku, gdy w lokalu jest indywidualne źródło ciepła np. kominek, deklarację do CEEB złożył odrębnie właściciel. - Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby deklarację złożył zarządca dla budynku w którym istnieją indywidualne źródła ciepła, o ile dysponuje wiedzą na ten temat - podkreśliła Bartoszewicz, która w rozmowie z PAP poradziła mieszkańcom wspólnot mieszkaniowych w mieście, by dowiedzieli się u zarządcy budynku, czy na pewno wywiązał się z obowiązku złożenia deklaracji. - Brak tej deklaracji może doprowadzić do tego, że ustawodawca będzie naliczał kary - podkreśliła Bartoszewicz.

Deklaracje do CEEB dotyczące źródła ciepła i sposobu grzania wody dotyczą urządzeń grzewczych uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. w już istniejących budynkach. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »