Jak zgłosić źródło ciepła i złożyć deklarację CEEB? To ostatni moment

Do 30 czerwca trzeba zgłosić źródło ciepła i złożyć deklarację CEEB. Ewidencja emisyjności obejmuje niemal wszystkie rodzaje budynków, a o tym obowiązku nie warto zapominać tym bardziej że brak zgłoszenia źródła ciepła grozi surową kary grzywny. Sprawdzamy, jak złożyć deklarację CEEB i kto musi to zrobić.

Co to jest CEEB?

Poprawa jakości powietrza oraz likwidacja przyczyn zanieczyszczeń. To główne założenia programu o tajemniczej nazwie. Co to jest CEEB? To skrót od Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, czyli systemu informacji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. CEEB prowadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który obiecuje, że CEEB ułatwi proces ubiegania się o wymianę starego kotła

Zobacz także: Dopłaty do węgla 2022. Rząd ogłosił program

Reklama

Docelowo CEEB ma być narzędziem, dzięki któremu łatwiej będzie prowadzić niskoemisyjną politykę. Obywatelom obiecywane są również usługi, których uruchomienie ma przyczynić się do poprawy stanu technicznego budynków. Mowa tu chociażby o bezpieczeństwie i na przykład zamówieniu przeglądu kominiarskiego czy inwentaryzacji budynku.

Jak zgłosić źródło ciepła?

Niespełnienie obowiązku złożenia deklaracji o sposobie ogrzewania nieruchomości grozi karą grzywny. Dobrze jest więc wiedzieć, jak zgłosić źródło ciepła. Można to zrobić w sposób tradycyjny, czyli na przykład pocztą

Deklarację CEEB można wysłać do właściwego ze względu na umiejscowienie domu urzędu miasta lub gminy. W tych można z deklaracją pojawić się także osobiście

Jak zgłosić źródło ciepła w inny sposób? Oczywiście można to zrobić również elektronicznie. Wystarczy wejść na stronę ceeb.gov.pl i wypełnić formularze. Do tego, aby zgłosić źródło ciepła w ten sposób, należy mieć założony profil zaufany albo zalogować się przy pomocy e-dowodu

Kto musi wypełnić CEEB, czyli deklarację o źródle ciepła?

Lista jest długa, a wszystko przez ustawę o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ta zakłada, że CEEB obejmuje docelowo wszystkie budynki, których źródła ogrzewania i spalania paliw nie przekraczają 1 MW. To oznacza, że wypełnić CEEB muszą właściciele domów jednorodzinnych, ale także kamienic, szpitali czy warsztatów.

Zobacz także: Orlen coraz bliżej rozpoczęcia budowy morskich wiatraków

Deklaracja CEEB obejmuje każde źródło ciepła o mocy mniejszej niż 1 MW, z którego nieruchomość zaopatrywana jest w ciepło lub ciepłą wodę. Deklarację o źródle ciepła wypełnia każdy właściciel budynku mieszkalnego lub niemieszkalnego. W przypadku budynku jednorodzinnego będzie to właściciel budynku

Kto musi wypełnić CEEB w przypadku nieruchomości wielorodzinnych? W takich sytuacjach: 

  • budynek wielorodzinny - deklarację CEEB powinien wypełnić podmiot zarządzający nieruchomością, czyli właściciel, podmiot administrujący, spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota mieszkaniowa;
  • inne budynki niemieszkalne - deklarację CEEB powinien złożyć właściciel lub zarządca lokalu handlowo-usługowego, biura, garażu czy szklarni.

Składając deklarację CEEB do wyboru mamy dwa formularze. Deklaracja A przeznaczona jest dla właścicieli domów jednorodzinnych, budynków i lokali mieszkalnych. Drugi formularz czyli deklaracja B dotyczy budynków niemieszkalnych.

Czas na złożenie wniosku o źródle ciepła CEEB do 30 czerwca 2022

Czasu na złożenie deklaracji CEEB mamy coraz mniej. Do kiedy jest czas na złożenie wniosku o źródle ciepła? Właściciele nieruchomości mają na to czas do 30 czerwca 2022. Kara za spóźnienie może być wysoka. Za niezłożenie w wyznaczonym terminie deklaracji CEEB można zostać ukaranym grzywną do 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara to nawet 5 tys. zł.

Czas na złożenie deklaracji CEEB o źródle ciepła ograniczony datą 30 czerwca 2022 roku nie obejmuje wszystkich. To obejmuje źródła ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeżeli nieruchomość zyskała nowe źródło ciepła po 1 lipca 2021, zgłoszenie o nim musi nastąpić w ciągu 14 dni.

Dopłaty do węgla i deklaracja CEEB

Jest jeszcze jeden ważny powód, dla którego warto złożyć deklarację CEEB. Bez tego dokumentu nie będzie można skorzystać z zapisów ustawy dotyczącej gwarantowanych cen węgla, której projekt we wtorek (14 czerwca) przyjął rząd. 

Rządowy program powinien ruszyć na początku sierpnia. 

Podstawowym warunkiem skorzystania ze wsparcia ma być wykorzystywanie przez gospodarstwo domowe następujących źródeł do ogrzewania: 

  • kocioł na paliwo stałe, 
  • kominek, 
  • koza, 
  • ogrzewacz powietrza, 
  • trzon kuchenny, 
  • piecokuchnia, 
  • kuchnia węglowa 
  • piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane tym paliwem - zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Rząd zagwarantuje w programie 3 tony dla każdego gospodarstwa po cenie dla odbiorców 996 złotych. Pośrednikom, którzy sprzedadzą węgiel po niższych cenach, wypłacona zostanie rekompensata z tytułu potencjalnie utraconych zysków, maksymalnie 750 zł za tonę. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »