Deweloperzy na fali już ósmy miesiąc z rzędu

73% - aż o tyle wyższa niż przed rokiem była w lutym liczba mieszkań, których budowę rozpoczęli deweloperzy. Pomogła w tym łagodna zima, ale też wysoki popyt na mieszkania.

Luty był ósmym z rzędu miesiącem utrzymywania się dużej aktywności firm deweloperskich. W drugim miesiącu roku rozpoczęli oni budowę 5,5 tys. nowych lokali - to wynik aż o 73,4% wyższy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Tak wysoka dynamika jest częściowo wynikiem niskiej bazy. Przypomnijmy, że w lutym 2013 roku wciąż mieliśmy do czynienia z niewielką liczbą nowowprowadzonych do oferty inwestycji. Było to konsekwencją wejścia w życie 10 miesięcy wcześniej tzw. "ustawy deweloperskiej".

Chcąc uniknąć jej skutków deweloperzy wprowadzili potężną liczbę mieszkań do sprzedaży przed dniem wejścia w życie ustawy (koniec kwietnia 2012 roku). W konsekwencji przez kolejnych kilkanaście miesięcy liczba ogłaszanych inwestycji była niewielka.Obserwowanemu dziś ożywieniu w obszarze rozpoczynanych budów sprzyjają: tani kredyt, nisko oprocentowane lokaty oraz program dopłat do nowych mieszkań, co przekłada się na wolumen sprzedaży, którego deweloperzy nie notowali na tak wysokim poziomie od 6 lat.

Reklama

Pozwoleń wystarczy do końca roku

Gorzej sytuacja wygląda w obszarze mieszkań, na których budowę deweloperzy otrzymali pozwolenia. Podczas gdy w styczniu mieliśmy do czynienia z progresem na poziomie 32,3% (r/r), to luty przyniósł już spadek aktywności w tej kategorii o 7,1% (r/r).

Teoretycznie powinno to być niepokojące, bo w dłuższym terminie firmy budujące mieszkania nie będą w stanie sprostać rosnącemu popytowi bez odpowiedniego zapasu uzyskanych pozwoleń. W rzeczywistości jednak aktualna baza niewykorzystanych decyzji, pozwalających na przystąpienie do prac budowlanych, jest całkiem spora. Można ją obecnie szacować na przynajmniej 34,7 tys. - o tyle liczba wydanych w ostatnich 3 latach (tyle ważna jest ta decyzja administracyjna) pozwoleń przewyższa liczbę rozpoczętych budów.

Można przyjąć, że przy obecnym poziomie aktywności deweloperów, sam zapas posiadanych przez nich pozwoleń wystarczyłby na około 7-8 miesięcy działania, czyli niemal do końca roku. Już niedługo kończyć się będą budowy z poprzedniego boomu.

Dane GUS

Ciekawe dane opublikował dziś GUS także w kategorii mieszkań oddanych do użytkowania - w lutym było ich 4,2 tys., co daje wynik o 3,6% lepszy niż w lutym 2013 roku. Średni czas, który upływa od momentu rozpoczęcia inwestycji do jej oddania do użytkowania, to w przypadku deweloperów 24 miesiące.

Tymczasem duża aktywność deweloperów w obszarze rozpoczynanych budów miała właśnie miejsce mniej więcej dwa lata temu (dokładnie w II kw. 2012 r.). Z dużym prawdopodobieństwem można więc przyjąć, że wzrost liczby mieszkań oddawanych do użytkowania nastąpi za kilka miesięcy. Potem dane z tego obszaru powinny się pogarszać.

Trendy w całym sektorze budownictwa mieszkaniowego:

GUS prezentuje dane o budownictwie mieszkaniowym dzieląc inwestorów na 4 kategorie:

1.Inwestorów indywidualnych,

2.Deweloperów,

3.Spółdzielnie,

4.Pozostałych inwestorów (budownictwo komunalne, zakładowe i społeczne czynszowe)

W całym sektorze budownictwa mieszkaniowego wyniki wskazują na rosnącą aktywność budowlaną. Co prawda w lutym wydano pozwolenia na budowę 9,7 tys. mieszkań, a więc o 5,3% mniej niż a analogicznym okresie przed rokiem, ale w pozostałych badanych obszarach wyniki były już optymistyczne. Oddano bowiem do użytkowania 11,5 tys. mieszkań, czyli o 5,1% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Budów rozpoczęto natomiast 10 tys., czyli aż o 56,5% więcej niż w lutym 2013 roku.

Bartosz TurekLion's Bank

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Lion's House
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | mieszkanie | deweloper
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »