Dom w granicy działki

Posadowienie domu w linii będącej granicą działki wiąże się z pewnymi obostrzeniami. Ale takie położenie domu może mieć również swoje zalety. Za każdym razem trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, ponieważ nie zawsze może być to najbardziej korzystne rozwiązanie. W takiej sytuacji ważne jest też utrzymanie dobrych relacji z sąsiadem.

Prawo budowlane stanowi, że dom powinien znajdować się co najmniej 3 m od granicy działki gdy ściana nie ma otworów drzwiowych i okiennych, a kiedy takie otwory w ścianie się znajdują, odległość ta powinna wynosić co najmniej 4 m. Jeszcze większą odległość należy zachować w przypadku sąsiedztwa z drogą publiczną - może to być od 6 do nawet 25 m od krawędzi jezdni.

Jest kilka wyjątków, w których dopuszcza się budowę domu bezpośrednio w granicy nieruchomości. Pierwszym i najczęściej wykorzystywanym przez inwestorów jest szerokość działki nieprzekraczająca 16 m. Przy tak wąskiej działce odsunięcie domu o 4 m od granic po obu stronach byłoby dość trudne, a czasem nawet niemożliwe. Wybór projektu w takim przypadku również byłby mocno ograniczony, a i tak jedna ze ścian najprawdopodobniej nie posiadałaby okien ani drzwi (a taki jest wymóg kiedy chcemy postawić dom w granicy).

Reklama

Często również budynek stawia się w granicy, kiedy będzie przylegał on swoją ścianą do innego budynku na sąsiedniej działce również wybudowanego w granicy. Może to dotyczyć już istniejącego domu, lub takiego, na którego budowę wydano prawomocne pozwolenie. Innym przypadkiem jest dopuszczenie możliwości wybudowania domu w granicy działki przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Z pewnością dużą korzyścią takiego rozwiązania jest uzyskanie większej przestrzeni koło domu na ogród, niż gdyby budynek był posadowiony na środku działki. Z drugiej jednak strony trzeba wziąć pod uwagę sąsiedztwo, które w tej sytuacji jest dużo bliższe niż normalnie. Chociażby podczas samej budowy i prac wykończeniowych niejednokrotnie konieczne może być korzystanie z działki sąsiada. Agata Polińska z serwisu Otodom.pl podkreśla, że w takiej sytuacji ważne jest utrzymanie z nim dobrych relacji.

W powyższej tabeli umieszczono przykładowe oferty sprzedaży domów wybudowanych przy granicy działki. Tego typu ogłoszeń jest bardzo niewiele, a sporą część z nich stanowią domy bezpośrednio przylegające do innej nieruchomości na działce sąsiedniej. Jak widać domy te są niemal zawsze położone na dość małej działce, co jest korzystne pod względem finansowym - cena za grunt jest tylko niewielką częścią całej sumy zakupu nieruchomości, ale jednocześnie ogranicza możliwości zagospodarowania terenu wokół domu do dość małej przestrzeni.

Jak widać dom stojący przy granicy działki może mieć swoje zalety, ale także wady. Najbardziej korzystny jest dla osób z ograniczonym budżetem, które nie mogą sobie pozwolić na zakup dużej działki. W ten sposób zyskują niższą cenę zakupu nieruchomości, przy jednoczesnej oszczędności i tak małego terenu wokół domu.

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson SA.

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: nieruchomości | domy | Działki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »