Eksperci docenili polski rynek nieruchomości komercyjnych

W ocenie ekspertów, polski rynek nieruchomości komercyjnych jest przejrzysty - łatwo jest o informacje na temat wielkości inwestycji, cen, stawek najmu. Polska wypadła pod tym względem najlepiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

W ocenie ekspertów, polski rynek nieruchomości komercyjnych jest przejrzysty - łatwo jest o informacje na temat wielkości inwestycji, cen, stawek najmu. Polska wypadła pod tym względem najlepiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polska zajęła 19. miejsce na świecie, ale pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej w globalnym Indeksie Transparentności Rynku Nieruchomości Komercyjnych 2012. Ranking opracowali eksperci Jones Lang LaSalle, analizując dane z 97 krajów, dotyczące 83 różnych czynników, m.in. warunków rynkowych i prawnych w danym kraju.

Jak powiedział dyrektor zarządzający w Europie Środkowo-Wschodniej Jones Lang LaSalle John Duckworth, indeks jest m.in. narzędziem zarządzania ryzykiem dla inwestorów. Na rynkach, na których panują przejrzyste zasady, łatwiej jest np. porównać koszt najmu powierzchni w różnych krajach lub zebrać inne dane potrzebne do podjęcia strategicznych decyzji.

Reklama

Według ekspertów, najbardziej transparentny rynek nieruchomości w 2012 r. - to USA. W czołówce uplasowały się także: Wielka Brytania i Australia. W kategorii "wysoce transparentne" znalazły się kolejno: Holandia, Nowa Zelandia, Kanada, Francja, Finlandia, Szwecja i Szwajcaria.

Polska wyprzedziła Czechy, które znalazły się na 24. miejscu i Węgry, które sklasyfikowano na pozycji 26. Słowacja była na 36. miejscu, Rumunia na 40., a Chorwacja na 51.

Dyrektor Rynków Kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej Jones Lang LaSalle Tomasz Trzósło zwrócił uwagę, że różnica pomiędzy Europą Zachodnią i głównymi rynkami Europy Środkowej wyraźnie się zmniejszyła, a Polska postrzegana jest przez coraz większą liczbę inwestorów jako kluczowy rynek. Potwierdza to wartość realizowanych inwestycji. - Dla przykładu, w pierwszym kwartale tego roku wartość inwestycji w nieruchomości handlowe w Polsce wyniosła 465 milionów euro. To trzeci wynik w Europie, zaraz po Wielkiej Brytanii i Niemczech - stwierdził.

Globalny Indeks Transparentności Rynku Nieruchomości Komercyjnych, po raz pierwszy opublikowano w 1999 r. Indeks jest źródłem informacji dla inwestorów i najemców korporacyjnych oraz dla instytucji publicznych.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »