Europejska inicjatywa przeciwko wysokim czynszom

Co dziesiąty Europejczyk płaci horrendalne sumy za czynsz. Inicjatywa obywatelstwa chce to zmienić, ale potrzebuje poparcia miliona osób.

Obywatele krajów Unii Europejskiej mogą podpisywać się pod inicjatywą sprzeciwiającą się horrendalnym czynszom. - Nie możemy zostawić Europy rynkom finansowym i liberałom gospodarczym - mówi Reiner Wild z Niemieckiego Związku Lokatorów. Stowarzyszenie to razem z DGB, niemiecką organizacją zrzeszającą związki zawodowe, popiera inicjatywę obywatelską sprzeciwiającą się wygórowanym czynszom.

Sprawa dla Brukseli

Inicjatorzy akcji apelują do UE m.in. o to, by wprowadziła ułatwienia dla budownictwa socjalnego, a publiczne inwestycje w budownictwo mieszkaniowe nie podlegały unijnym zasadom zadłużenia państwa. Deweloperzy użyteczności publicznej mieliby poza tym korzystać także ze środków unijnych.

Reklama

Inicjatywa ma rok na zebranie co najmniej miliona podpisów Europejczyków z przynajmniej siedmiu krajów UE. W samych Niemczech podpis musi złożyć minimum 72 tys. osób.

Jeśli inicjatorzy do 18 marca 2020 r. zyskają poparcie miliona osób, ich żądaniami będą musiały zająć się Komisja Europejska i Parlament Europejski. Ta pierwsza musi wtedy zaproponować sposób realizacji postulatów.

Co dziesiąty płaci za dużo

- W całej Europie spekuluje się w niewyobrażalny sposób prawem człowieka do mieszkania - mówi rzeczniczka inicjatywy obywatelskiej, Austriaczka Karin Zauner-Lohmeyer. W efekcie opłaty za mieszkania za bardzo obciążają mieszkańców UE, zmuszają ich do opuszczania miast, a w najgorszym przypadku stają się przyczyną bezdomności. - Europa znalazła się w głębokim kryzysie mieszkaniowym - podkreśla Zauner-Lohmeyer.

Według danych Eurostatu ok. 52 mln Europejczyków (czyli 10,4 proc.) płaci zbyt wysoki czynsz. Na opłaty związane z mieszkaniem przeznaczają ponad 40 proc. swoich dochodów. W Niemczech sytuacja ta dotyczy prawie 15 proc. mieszkańców.

W miniony weekend (6-7.04.2019) na ulice wyszli mieszkańcy Berlina, Paryża, Lizbony i innych europejskich metropolii, by zaprotestować przeciwko wysokim czynszom i brakowi mieszkań.

(dpa,epd/dom), Redakcja Polska Deutsche Welle

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: czynsz | mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »