Reklama

Firmy przeciwne nowym opłatom za użytkowanie wieczyste

Olsztyńscy przedsiębiorcy nie godzą się na podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wszystkie firmy, które w Olsztynie otrzymały decyzje o podwyżkach, zaskarżyły je do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Jak poinformowała PAP Blanka Krukowska, wicedyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami, urząd miasta wysłał do 30 firm z Olsztyna wypowiedzenie dotychczasowych warunków opłat za wieczyste użytkowanie i wydał jednocześnie decyzje o wzroście opłat od 1 stycznia 2010 roku.

Według przedsiębiorców skala podwyżek sięga nawet 300 proc. Przedsiębiorcy, nie godząc się z decyzjami, złożyli wnioski do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie. Dotyczy to wszystkich firm, które dostały decyzje o podwyżkach.

Jeden z przedsiębiorców powiedział PAP, że podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie mogą wpłynąć na sytuację finansową firm, którym i tak jest ciężko prosperować w czasie kryzysu.

Reklama

- Szczególnie w naszym regionie (warmińsko-mazurskie - PAP) kryzys dotknął przedsiębiorców. Wzrosły ceny ogrzewania, energii elektrycznej, gazu i paliw. Przechody przedsiębiorców nie rosną, a wręcz spadają. W tej sytuacji dodatkowe obciążenie kosztami opłaty za wieczyste użytkowanie jeszcze pogorszy sytuację firm - ocenił.

Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Olsztynie Bogdan Muzyczyk powiedział PAP, że wnioski firm zostaną najprawdopodobniej rozpatrzone w tym roku. Do chwili rozstrzygnięcia w SKO firmy płacą opłaty w dotychczasowej wysokości.

Jak zaznaczył Muzyczuk, w kolejce na rozpatrzenie przez SKO czekają wnioski od użytkowników wieczystych z całego regionu. Jest to ok. 250 wniosków m.in. z Gołdapi (50), Działdowa (11), Szczytna (80) i Nidzicy (11).

Postępowania odwoławcze przed SKO toczą się z udziałem stron. Najpierw Kolegium zwróci się do magistratu o operat szacunkowy każdej z nieruchomości, na podstawie którego wprowadzono podwyżki, dopiero po otrzymaniu tych dokumentów wyznaczone zostaną terminy rozpraw.

To nie pierwsza w ostatnich latach tzw. aktualizacja opłat za wieczyste użytkowanie gruntów w Olsztynie. W 2007 roku urząd miasta w Olsztynie podniósł opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów należących do gminy nawet o kilkaset procent. Wówczas także użytkownicy masowo odwoływali się do SKO. Postępowania przed Kolegium trwały do tej pory. Jak podkreśliła Blanka Krukowska, urzędnicy reprezentujący urząd miasta "praktycznie nie wychodzili przez dwa lata z SKO".

Większość postępowań zakończyła się ugodą między stronami. Dotyczyło to m.in. 90 procent użytkowników garaży. Urząd miasta, zawierając ugody, opuścił od 5 do 20 proc. proponowanej nowej opłaty.

Według urzędu, podwyższanie opłat za wieczyste użytkowanie gruntów to sposób na podratowanie budżetu Olsztyna. Jak podają urzędnicy, do kasy miasta wpływa rocznie od 14 do 15 mln złotych z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntów gminnych.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »