Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego o zalanych obiektach
Mieszkańcy, którzy wracają do zalanych domów, powinni zwracać uwagę, czy powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie zakazał użytkowania danego obiektu. W przypadku takiego zakazu nie należy wchodzić do budynku, ani przebywać w jego otoczeniu - przypomina GINB.
Jeśli nie ma takiego zakazu - jak podkreśla Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego w środowym komunikacie - można dokonać oględzin obiektu. Chodzi o sprawdzenie m.in., czy woda nie podmyła fundamentów, nie został wypłukany grunt bezpośrednio przy budynku, nie pojawiły się nowe rysy na ścianach lub nie są one wybrzuszone, czy odchylone od pionu. W przypadku wystąpienia takich zjawisk należy powiadomić powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.
GINB zwraca uwagę, by nie korzystać z instalacji elektrycznej, gazowej, wodociągowej i cieplnej przed dokonaniem kontroli ich sprawności przez specjalistów.
Powiatowego inspektora nadzoru budowlanego należy również powiadomić w sytuacji, kiedy wewnątrz obiektu występują uszkodzenia. Chodzi m.in. o rysy pomiędzy ścianami wewnętrznymi i zewnętrznymi, widoczne rysy na suficie, czy przesunięcie schodów. Jeśli nie ma takich uszkodzeń można przystąpić do porządkowania obiektu. GINB zaleca również odszukanie dokumentacji budowy i użytkowania obiektu.
"Jeżeli chcesz odbudować, remontować lub rozebrać zalany obiekt budowlany, sprawdź, czy zamieszkujesz gminę lub miejscowość wykazaną w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów. Jeśli tak, skorzystaj z ułatwień zawartych w ustawie z dnia 11.08.2001 r. o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu" - podkreśla w komunikacie GINB.